HDP'li Kürkçü, Şakran Cezaevi'nde savcılarla görüştü

HDP Mersin Milletvekili ve İzmir Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, yaşı küçük üç tutuklunun hamile oldukları ve onlara kötü muamelede bulunulduğu iddiaları üzerine İzmir'in Aliağa İlçesi'ndeki Şakran Cezaevi'ni ziyaret etti, savcılarla görüştü

27 Nisan 2015, Pazartesi 19:14
A A

Temaslarının ardından açıklama yapan Kürkçü, bu tutuklulara cezaevinde tecavüzün olmadığını, ancak kötü muamelenin bulunduğunu, suçlanan kadın infaz koruma memuru hakkında idari soruşturma açıldığını ve saat başı uyandırma işkencesinin de sona erdiğini söyledi.

Özellikle çocuk tutuklu ve hükümlülere yönelik, işkence kötü muamele iddilarıyla sık sık adı gündeme gelen Şakran Cezaevi’nde son olarak yaşı küçük üç hamile tutukluya kötü muamele edildiği, hatta cezaevinde tecavüze uğradıkları ileri sürüldü. İddiaların haberleştirilmesinin ardından HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bugün cezaevine giderek savcılarla görüşmelerde bulundu. Ertuğrul Kürkçü, daha sonra İzmir Adliyesi’nde ziyareti ve görüşmeyle ilgili açıklama yaptı.

UYANDIRMA İŞKENCESİ BİTTİ

Kendisinin cezaevinde hamile tutuklulardan 17 yaşındaki B.K. ile görüştüğünü söyleyen Kürkçü, bir tecavüzün söz konusu olmadığını, ancak kötü muamelenin aşırı oranda bulunduğu gördüklerini söyledi. Kürkçü, diğer tutuklu N.G ile ise avukat Fatma Demirer’in konuştuğunu onun da benzer iddialarda bulunduğunu aktardı.
Çocuk tutuklularla yaptıkları görüşmelerin ardından HDP milletvekili Ertuğrul Kürkçü, İzmir Adliyesi’nde Cezaevlerinden sorumlu Başsavcı Vekili Fatih Mehmet Öztürk ve Cezaevi Savcısı Güneş Uslu ile yaklaşık 45 dakika görüştü. Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Ertuğrul Kürkçü, kötü muamele iddilarında adı sık sık gündeme gelen kadın gardiyan hakkında idari soruşturma açıldığının savcılarca kendilerine aktarıldığını söyledi.

Tutukluların saat başı kaldırılıp sayım yapılması uygulamasının da kaldırıldığını söyleyen Kürkçü, "Kızlara tecavüz yok ama yoğun olarak bir kötü muamele var. Bunların denetlenmesi lazım. Bunun için de içinde ne devlet görevlisi ne de tutukluların bulunmadığı bağımsız bir kurul oluşturulsa ve bunlar denetimlerini yapsa daha olumlu olur. Adı hep kötü muamelerle gündeme gelen Şakran Cezaevi üzerinde kara bulutlar ancak böyle dağılır. Siyasi tutuklular için de gerekli girişimleri başlattık. Adalet Bakanlığı’ndan gerekli izinlerini gelmesiyle onlarla da görüşmelere yapacağız. Bu iddialarını hepsinin takipçisi olacağız" dedi.

Cezaevindeki yaşı küçük bir tutuklu kadının hamileyken tutuklandığı, diğerinin dışarıdayken hamile kalıp bunu tutuklandıktan sonra öğrendiği, üçüncü kadının ise evli ve çocuklu olduğu belirtildi.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;