'Hedef Apo'yu tahliye etmek'

Hükümetin 'Kürt açılımı' değil 'PKK açılımı' yaptığını belirten Baykal, “Hedef Türk milletinin içinden yeni millet çıkarmaktır. Hükümet, PKK ile dirsek teması içinde. Öcalan'la temas kurmak, gerekirse onu tahliye etmek için uzun süredir çaba gösterildiğini biliyoruz” dedi

14 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

‘YARALARI KAŞIMAYALIM’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Demokratik Açılım ile ilgili olarak TBMM’de yaptığı konuşmada, PKK’ya kesin olarak silah bıraktırılmasını, hükümetin ‘PKK açılımı’ değil gerçek ‘Kürt açılımı’ yapması gerektiğini söyledi. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet sonrasında acı çekenlere saygı duyduğunu belirten Baykal, “Yaraları kaşımayalım, acı anıların üzerinden geleceğe varamayız. Yeni bir dönem için önümüze bakmalıyız” dedi. ‘

DEVLET TAHRİP EDİLİYOR’

Hükümet eliyle ulus devlet kimliğinin tahrip edilmeye çalışıldığını belirten Baykal, AK Parti’nin, terör örgütünün başı Abdullah Öcalan ile işbirliği yaptığını söyledi. Kandil’den ve Mahmur kampından gelen PKK’lıları devletin önde gelen kadrolarının karşıladığını belirten Baykal, “Savcı ve hakim PKK’lıların ayağına getirildi. Çadır yargılaması yapıldı, serbest bırakıldılar. Bu tam anlamıyla bir hukuk katliamıdır. PKK ile hükümet dirsek teması yapmıştır” dedi.

‘ELBETTE SEVİNECEKLER’

Habur’dan giriş yapan PKK’lıların sevinç gösterisinin gayet normal olduğunu söyleyen Baykal, “25 yıl mücadele etmiş ve buraya elini kolunu sallayarak geliyorlar. Tabii ki mutlu olacaklar. Bu sevinci sen verdin. Hiçbir terör örgütü silah bırakmadan muhatap alınmadı. İspanya ve İrlanda’da böyle oldu. Orada son silahlarına kadar teslim ettiler. Hükümet bugün namlusu kendisine çevrilmiş terör örgütü ile müzakere ediyor, onlara yaranmak istiyor. Elinde silah olanla müzakereyi ancak şaşkın hükümetler yapar” diye konuştu.

‘ÇERKES ETNİK HİSSETMİYOR’

Hükümetin, gerçekten barış istiyorsa derhal PKK’ya silah bırakma çağrısı yapması gerektiğini belirten Baykal şöyle devam etti: “Hedef Türk milletinin içinden yeni millet çıkarmaktır. Türk milletini Arnavut, Gürcü, Çerkes etnik hissetmiyor da milyonlarca Kürt kökenli vatandaş etnik hissetmiyor da PKK istiyor diye biz kabul etmek zorunda mıyız? Türkiye’de her etnik kimliğe ayrı bir millet mi oluşturacağız. ‘Ayrı bir millet kuralım’, yok öyle şey. Bu 19’uncu yüzyılda kaldı. Öcalan’la temas kurma, onu tatmin etme, gerekirse onu tahliye etme amacı için uzun süredir çabalandığını biliyoruz.”

‘ADIMIZ TÜRK MİLLETİ’

Baykal konuşmasını şöyle tamamladı: “Bölgede işsizliği yenmek için ciddi ekonomik program uygulanmalı, GAP bitirilmeli, eğitim hamlesi yapılmalı. Türkiye’de çok etnik yapı var. Ama biz Türk milletiyiz. Bütünün adını kullanmaktan kaçmamalıyız. Başbakan’ın yüreğini doldura doldura şöyle bir ‘Türk milleti’ dediğini duymadım. Bu proje ve çalışmalara hiçbir şekilde katkı vermeyeceğiz. Onları tarihi sorumlulukları ile baş başa bırakacağız.”

DTP’LİLERDEN BAYKAL'A TEPKİ

Deniz Baykal kürsüye çıktığında DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile bazı DTP’liler salondan ayrıldı. Baykal, Kürt sorununun çözümüne ilişkin CHP’nin 20 yıl önce hazırladığı raporu anlatırken, DTP’li Sırrı Sakık, Nuri Yaman ve Hasip Kaplan, “Sen hangi çözümü öneriyorsun. Sen Kürtçe konuşan milletvekillerini partiden ihraç etmedin mi? Sana rağmen yazıldı o rapor. Burada bize masal anlatma” diye bağırdı. Baykal, “Etnik dayatmayı kimse hissetmiyor, PKK hissediyor diye bizde mi hissetmeliyiz?” deyince, Sakık “Ben hissediyorum” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;