Hediyenin sanata dönüşmüş hali: C'art

Hediye almayı bir sanat haline dönüştüren 'C'art' sunduğu farklı alternatiflerle ilgi topluyor

Hediyenin sanata dönüşmüş hali: C'art

Hangimiz hediye alırken zorlanmıyoruz? Şıp diye hiç düşünmeden hediye alanına ben hiç rastlamadım. Hediye alacaksa önce üzerine birkaç gün düşünülür, sonra yana yana kafada kurulan hediye aranmaya başlanır.

Bu süre birkaç güne hatta bir haftaya kadar bile çıkabilir. En farklı ve en ilginç hediyeyi almak artık öyle sandığınız kadar zor değil. İtalya’nın kırtasiye ve hediyelik eşya devlerinden C’art artık İstanbul’da. Hediye almak istediğinizde Nişantaşı’ndaki mağazasına uğramanız yeterli. Hediyeyi sanata dönüştüren C’art da birbirinden neşeli, üstelik her biri tasarım olan ürünler sizleri bekliyor olacak.

MAGNETLER ÇOK İLGİ GÖRÜYOR

Nişantaşı City’s Alışveriş Merkezi karşısındaki kıpkırmızı mağazasıyla yoldan geçenleri içeri çağıran C’art kalemden koltuğa, vazodan deftere kadar geniş ve renkli bir ürün yelpazesi sunuyor. Mağazada gökkuşağındaki türlü renklerden ürünler bulmak mümkün. Raflar renk düzenine göre ayrılmış. Bir ürünün farklı bir rengini istiyorsanız birkaç adım atarak diğer rafa ilerlemeniz yeterli.

Mağazanın hedef kitlesi için de bir yaş sınırı belirlenmemiş. 780 ürün çeşidi içinden 2 aylık bebek için emzik, 90 yaşında biri için de farklı ürünler bulunabiliyor. Ama önceliği ev eşyaları ve kırtasiye ürünleri alıyor. Nostaljik buzdolapları, açıldığında mö’leyen inek resimli çantalar, ördekli kupalar, minyatür bilardolar mağazadaki en ilginç ürünlerden bazıları. Diyelim ki farklı bir evlilik teklifi yapmak istiyor ama bir türlü aradığınızı bulamıyorsunuz.

 

C’art’taki alyans çantası açıldığında meşhur evlilik müziği çalıyor. Böylece söze gerek kalmıyor. Ufacık bir çanta her şeyi anlatıyor. Ya da bir arkadaşınızın yeni iş yeri için bir hediye almanız gerekiyor. Minyatür vazolar ya da ilginç başlıklı kalemler, kurbağa şeklindeki bantlar iyi ve ilginç birer alternatif olabilir. Ayrıca renkli ve taşlı birbirinden şık cüzdan ve aynalar, saatler, kupalar, defter ve kalemler de C’art’taki tasarım ürünlerinden bazıları. Fiyatlarsa makul. 1 TL’den 595 TL’ye kadar ürün bulunuyor.

1 TL’yle renkli plastik balıklar mağazanın en ucuz ürünü unvanını alırken, 595 TL’yle pembe deriden yapılmış çocuk berjeri en pahalı ürünlerin başında geliyor. C’art’ta öne çıkan diğer bir ürün çeşidiyse magnetler. Mağazada İtalya’daki çeşitli firmaların ünlü markalarının makarna, bira, tuvalet kağıdı, cips ve ketçap gibi magnetleri satılıyor ve epey ilgi görüyor. Ayrıca Türkiye’de de promosyon olarak firmalara magnet hizmeti veriliyor.

HAYAL DÜNYALARI GENİŞLİYOR

C’art İtalya’nın köklü ailelerinden Di Veroli Ailesi tarafından 1910 yılında kurulmuş. Başlangıçta sadece kırtasiye malzemeleri satıyormuş. Zaman içinde mağaza sayısı 150’ye ulaşmış ve hediyelik eşyalar da satmaya başlamış. Ve bunları seçerken insanların hayatına renk katacak, kırtasiyeyi farklı hale getirebilecek ürünler olmasına özen gösterilmiş.

 

Avrupa’nın farklı ülkelerinde de mağazaları bulunan C’art’ı Türkiye’ye getiren isim ise iş dünyasının başarılı isimlerinden Nuray Fenercioğlu. Nuray Hanım İtalya’ya sık sık seyahat ediyormuş ve her gittiğinde mutlaka C’art’tan alışveriş yapıyormuş.

‘Neden Türkiye’de de olmasın’ diyerek C’art’ı Türkler’le tanıştırmış. C’art’ın tasarım ürünlerinden oluştuğunu söyleyen Nuray Hanım “Çocuklar buraya geldiklerinde çok şaşırıyorlar. Ürünlere bayılıyorlar. Sadece çocuklar değil, büyükler de ürünlerin sürprizlerine bayılıyor. Biz ürünlerimizle insanların hem hayal dünyasını genişletiyor hem de hayatlarına renk katıyoruz. Şimdilik sadece Nişantaşı’ndayız ama çok yakında şubelerimizi açacağız” diyor.

2