'Helal Tavuk'lar Arabistan yolunda

Beyaz et pazarında son yıllarda daralma yaşayan Türkiye, Suudi Arabistan'a 'helal tavuk' ticareti için kolları sıvadı

'Helal Tavuk'lar Arabistan yolunda

SEKTÖR YENİ PAZAR ARIYOR

Krizin ardından yeni pazar arayışı içine giren Türkiye, Suudi Arabistan ile ticareti geliştirmek için dirsek temasına geçti. Türkiye, Suudi Arabistan’a ‘helal tavuk’ ihracatı için kolları sıvadı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in davetlisi olarak Ankara’da temaslarda bulunan Suudi Arabistan Maliye Bakanı Abdulaziz Al-Assaf’ın katıldığı bir toplantıda söz alan Beyaz Et Sanayicileri Derneği Danışmanı Erol Şengör, Suudi bakandan Türkiye’den tavuk almaları talebinde bulundu.

AL-ASSAF DEVREYE GİRECEK

Suudi Arabistan’da yılda 1.2 milyon ton tavuk tüketildiğini belirten Erol Şengör, bunun 600 bin tonunun ithal edildiğini kaydetti. Ülkenin kuş gribinden sonra Türkiye’den tavuk alımını kestiğini söyleyen Erol Şengör, bunun başlatılması ve yüzde 5 olan gümrük vergisinin aşağı çekilmesini istedi.

Erol Şengör, bakana, “Tavuğu Brezilya ve ABD yerine bizden alın. Bizde tavuğu Müslümanlar kesiyor ve helal sertifikası var” dedi. Al-Assaf da Türkiye’den tavuk alınması için devreye gireceğine söz verdi.

SUUDİ BAKAN KAPIYI ARALADI

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Al-Assaf, tavuğu Brezilya ve Fransa gibi ülkelerden ithal ettiklerini belirterek, ülkesinde sağlık yönünden standartları belirleyen kuruluşlar olduğunu söyledi.

Al-Assaf, tavuk ithalatı ile tarım bakanlığının ilgilendiğini belirterek, “Bakanlığın belirlediği belge ve şartlar var. Ben bakanlığın konuyu ele almasını sağlayacağıma söz veriyorum” diye konuştu.

BAKANIN SÖZÜ SEKTÖRÜ UMUTLANDIRDI

Yılda 600 bin ton ithalat yapan Suudi Arabistan’dan umutlu olduklarını söyleyen sektör temsilcileri, anlaşma sağlanması halinde Türkiye’ye potansiyeli yüksek bir ihracat kapısının açılacağını söyledi. Geçen yıl 150 milyon dolarlık tavuk eti ihraç eden Türkiye’den en fazla Irak, Azerbaycan ve Bosna Hersek ürün alıyor. İlk sırada 50 bin tonla Irak var. Türkiye tavuk eti üretiminde dünyada 17’nci sırada.

2