Hem Batı'yız hem Doğu'yuz

Erdoğan, tüm dünyanın dikkatle izlediği İran ziyaretinin sonunda konuştu: “Türkiye'nin bir yüzü Batı'ya, bir yüzü Doğu'ya bakıyor. Herhangi bir olay bizim bir yerden kopup, bir yere varmamız gibi tanımlanmamalı”

Hem Batı'yız hem Doğu'yuz

‘DAVOS SPONTANE GELİŞME’

Başbakan Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin Batı’yı terk edip yüzünü İran’a döndüğü” yönündeki eleştirilere, Türkiye’nin Tahran Büyükelçiliği’nde düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi. İsrail ile krize neden olan Davos’taki ‘one minute’ geriliminin planlı değil, spontane bir gelişme olduğunu belirten Erdoğan, “Bizim oradaki bu tavrımızı Batı’ya karşı olmak şeklinde değerlendirmek ayrı bir yanlıştır. Türkiye’nin bir yüzü Batı’ya bakıyor, bir yüzü Doğu’ya bakıyor” dedi.

‘İRAN BARIŞIN ANAHTARI’

Erdoğan, şöyle devam etti: “Avrupa Birliği (AB) ile müzakereci bir ülkeyiz. NATO üyesiyiz, birçok Batılı ülkelerle bir aradayız. Ve yapımızın demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak şekillenmesinin neler ifade ettiği zaten çok açık ortadır. Herhangi bir olay bizim bir yerden kopup, bir yere varmamız gibi tanımlanmamalı.” İran’ın barış ve istikrar için anahtar konumda olduğunu söyleyen Erdoğan, Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda da “Her zaman münasebetlerimizi devam ettiririz. Ama hiçbir zaman Türkiye’nin siyasi iradesi üzerinde iradeyi kabul etmeyiz” yorumunu yaptı.