'Hemofili hastaları yüzsün'

Doç. Dr. Tunç Fışgın, hemofili hastaları için en uygun aktivitenin yüzmek olduğunu söyledi

'Hemofili hastaları yüzsün'

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tunç Fışgın, düzenlenen kampın amacının hemofili hastalarını ve hasta yakınlarını bir araya getirip hastalık hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Sağlıklı kişilerin vücutlarında herhangi bir yerlerinin kesilmesi halinde kanda pıhtılaşma olduğunu ve kanamanın durduğunu belirten Doç.Dr. Fışgın, “Hemofili hastalığında vücutta herhangi bir yerde kanama oluşursa bu kanama kanda pıhtılaşma olmadığı için durdurulamıyor.

Özellikle diz, kalça, dirsek, ayak bileği gibi farklı eklemlerde görülebilecek kanamalarla hastalarımız ciddi problemler yaşıyorlar” dedi.

Hemofili hastalarında temel problemin kanın pıhtılaşamaması olduğu için hastaların fiziksel aktivitelerde de bulunamadığını dile getiren Doç. Dr. Fışgın, “Çocuklar bisiklete binmek istiyor, futbol oynamak istiyorlar oysa biz onlara bu fiziksel aktiviteleri mümkün olduğunca az yapmalarını bazen hiç yapmamalarını istiyoruz.

Fakat bu çocuklarımız büyüyorlar. Kas ve iskelet sistemleri gelişiyor. Sağlıklı büyümeleri için aktivite yapmaları gerekir. Bu noktada yüzme sporunu öneriyoruz.

Yüzme aktivitesi sırasında kanama riski olmuyor. Bu nedenle düzenlediğimiz bu kamp programında çocuklarımıza yüzme eğitimi veriyoruz. Onları yüzmeye alıştırmak ve teşvik etmek için bu bir başlangıç olacak” diye konuştu.

Yaprak KOÇER/SAMSUN (DHA)