Hemoroidi önlemek için 4 ipucu

Yaşam kalitesini düşüren hemoroid, halk tarafından bilinen diğer adıyla basurdan hayat tarzımızda bazı basit değişiklikler yaparak uzak durabiliriz

28 Ağustos 2014, Perşembe 15:48
A A

"Yaşam kalitesini düşüren Hemoroid, halk tarafından bilinen diğer adıyla basurdan hayat tarzımızda bazı basit değişiklikler yaparak uzak durabiliriz. Medistate Kavacık Hastanesi,Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Koray ARISOY, "Hemoroidi önlemenin 4 İpucu"nu paylaştı...

Düzenli tuvalet alışkanlığını korumalı Eğer düzenli tuvalet alışkanlığına sahip değilseniz ya da düzenli tuvalet alışkanlığınızı değişik sebeplerle erteler ve geciktirirseniz; dışkı bağırsakların içinde kalması gereken süreden daha uzun kaldığı için sertleşecek ve makat çıkışında zorlanmaya neden olacaktır. Bu nedenle ıkınmayı artıracak ve hemoroid oluşumuna sebep olacaktır. Ikınma ile makat bölgesine yapılan basınç artacağı için hemoroid oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

Tuvalette uzun zaman geçirmemeli Tuvalette oturma pozisyonuna da bağlı olarak anal kan damarları, fazladan strese maruz kalarak hemoroid oluşumunu artırır.

Yeterli sıvı almalı ve lifli gıdalar tüketmeli Diyetinizi yeniden gözden geçirmeniz gereklidir. Yumuşak ve kolay geçişli gayta için vücudun yeterli sıvı ihtiyacını karşılamak ve akıllı diyet seçimi gerekir. özellikle lifli (posalı) gıdalar tercih etmek gerekir. Lifli besinler kabızlığa engel olmaktadır. Kabızlık oluşmadığında, hemoroid için risk faktörü de azalmaktadır.

Egzersizi ihmal etmemeli Hareketsiz bir yaşam tarzı bağırsakların çalışmasına negatif yönde etki eder. Egzersiz bağırsak hareketleri için çok önemlidir. Yürüme, koşma, bisiklete binme vb. gibi tüm egzersizler, yani aktif bir hayat tarzı, bağırsak hareketleri üzerinde olumlu etki ederek kabızlığı önler. Böylece, hemoroid oluşumuna neden olan mekanizma engellenmiş olur.