Hepatit gençlerde daha tehlikeli

Hepatit, genç yaşlarda hafif, ileri yaşlarda ise daha ağır seyreden bir hastalık. Yeni gelişen bağışıklık sistemleri mikrobu tanımadığı için hastalığın genç insanlarda kronikleşme oranı ise daha yüksek

16 Kasım 2012, Cuma 17:27
A A

Karaciğerde ciddi hasara neden olan hepatit B ve hepatit C’nin kan ve cinsel yolla bulaştığına dikkat çeken Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Gürsoy, “Hastalık tırnak makası, diş fırçası, tıraş bıçağı, dövme veya akupunktur iğnesi, manikür-pedikür malzemeleri ya da diş tedavisinde kullanılan ancak iyi sterilize edilmeyen delici ve kesici aletlerin ortak kullanımıyla bulaşabilir” dedi.

Doç. Gürsoy, hastalığın doğum sırasında anneden bebeğe de geçebildiğini belirtti, “Bu hastalık geri kalmış toplumlarda doğum yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılıyor ve hasta sayısı yüksek oranlara varıyor” ifadesini kullandı.

BULAŞMA YOLLARI AYNI, SEYİRLERİ FARKLI

Hepatit B ve C virüslerinin bulaşma yolları aynı olsa da kronikleşme oranlarının farklılıklar gösterdiğini belirten Gürsoy, kişinin yaşı ne kadar gençse kronikleşme oranının da o kadar arttığına değindi:

“Anneden doğum sırasında bulaşan virüs %90 oranında kronikleşirken, bu oran 5 yaş altında %15-30, yetişkinlerde ise %5’in altında görülüyor. Hepatit B'de önce akut bir enfeksiyon gelişebiliyor ve vücut mikrobu yenip, tamamen temizleyebiliyor. Yetişkinlerde mikrop vücuttan temizlendikten sonra doğal bir bağışıklık gelişiyor ve mikrop tekrar geldiğinde hastalık oluşmuyor. Hepatit B, akut döneminde nadiren ölümlü tablolara yol açıyor. Hepatit C’de vücudun mikrobu yenme oranı %15, hastalığın kronikleşme oranı ise %85 civarında.”

Gürsoy, hastalığın genç yaşlarda daha hafif, ileri yaşlarda daha alevli seyretmesinin ve gençlerde kronikleşme oranlarının yüksekliğini ise “Bir çocuğun yeni gelişen bağışıklık sistemi, mikrobu tanımıyor ve onunla savaşamıyor" sözleriyle açıkladı.

BELİRTİ VERME SÜRESİ 6 AYA KADAR UZAYABİLİR

Tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi hepatitte de halsizlik, kırgınlık, yorgunluk, bulantı, kusma, hafif ateş, ishal gibi belirtilere bazen göz aklarında sarılık ve idrar renginde koyulaşma eşlik edebiliyor. Rutin kan testleri ile böbrek ve karaciğer işlev testleri sırasında karaciğer enzimlerinde bir yükselme gözlenirse daha ayrıntılı ek incelemelerle hastalık belirlenebiliyor.

Belirtilerin genellikle 2 ay içinde ortaya çıktığını, ancak sürenin bazen 6 aya kadar uzayabildiğini vurgulayan Doç. Gürsoy, “Hepatit C’nin aşısı yok, B’de ise aşılanma, görülme sıklığına bağlı olarak ülkeden ülkeye değişiyor” dedi.

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı hepatit B aşısını rutin aşı programında değerlendiriyor. Bu programa göre, herkesin 0, 1. ve 6. aylarda, ardından bir yıl sonra tek doz olmak üzere dört kez aşılanması öneriliyor.

HEPATİT A AŞI TAKVİMİNE EKLENDİ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün yaptığı açıklamada Hepatit A aşısının çocukluk dönemi aşı takvimine eklendeğini söyledi.

Hepatit A aşısı çocuklara 18. ayda ve 24. ayda olmak üzere iki doz uygulanacak. Aşı uygulaması sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak yapılacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;