'Hepsi gerçekten sevişiyor'

'Hepsi gerçekten sevişiyor'

27 Ekim 2009, Salı 15:18
A A

Dr Haydar Dümen, Kanaltürk’teki ‘Orada Neler Oluyor’da dizilerdeki sevişme sahneleriyle ilgili çarpıcı bir tespitte bulundu. 

Haydar Dümen “Dizi oyuncuları sevişme sahnelerinde birbirlerinden etkilenmediklerini söylüyor. Tıpta böyle bir şey yok. Bu insan bedeninin kimyasına aykırı. Büyük palavra! Biz psikiyatristler ‘el-ele, dil-dile, dudak-dudağa’ değiyorsa rol gereği de olsa kesin etkileşim var deriz. Beren ile Kıvanç gibi dizilerde öpüşüp sevişen oyuncuların birbirine bir şey hissetmemesi mümkün değil. Araya yastık da koysa bir şey fark etmez. Rol gereği sevişme yoktur. O sevişmelerin hepsi gerçektir” dedi. 

20 YIL SONRA GELEN İTİRAF

Fikret Hakan 1989'da çekilen 'Hanımın Çiftliği' dizisinde Meral Orhansoy ile oynadığı banyo sahnesini unutamadığını yıllar sonra itiraf etti. Fikret Hakan "O zamanlar 'etkilenmedik' diyorduk, ama saklıyorduk. Meral ilik gibi bir kızdı. Etkilendim" dedi.

ÖNCE HAYIR DEDİLER SONRA AŞIK OLDULAR

- Halit Ergenç ile Bergüzar Korel'in evliliğe giden aşkı 'Binbir Gece'deki sahnelerle başladı.

- Deniz Çakır ile Nihat Altınkaya 'Yaprak Dökümü'ndeki öpüşme sahnesinden sonra sevgili oldu.

- Tuba Büyüküstün ile Bülent İnal 'Ihlamurlar Altında' dizisindeki yakınlaşma sahnelerinden sonra aşk yaşadı.

- Pelih Karahan ile İbrahim Kendirci, 'Kavak Yelleri'nde sevgiliyi oynadılar, ardından sevgili oldular. 

Sanatçılar Haydar Dümen'in açıklamalarına ne diyor? 2. sayfada...

SANATÇILAR NE DİYOR?

Milliyet gazetesine konuyla ilgili konuşan sanatçılar ise Haydar Dümen'in açıklamalarını şöyle değerlendirdi

Ebru Cündübeyoğlu / Orduyla beraber öpüşüyoruz

Biz bu işi profesyonel olarak yapıyoruz. Bu çok farklı bir şeydir. Normal bir öpüşme olarak algılanmamalıdır. Dibinizdeki ışık ayağından tutun, size komut veren yönetmene kadar herkes orada oluyor. Siz öpüşürken ‘Biraz sağa dönün’, ‘Biraz sola dönün’, ‘Netliği ayarlamamız gerekiyor’, ‘Stop’ diyenler var. Bütün bunlar bir araya gelince sevgilinizle öpüşmenin verdiği etki yaşanmıyor. Haydar Bey’in demek istediğini anlıyorum ama bir orduyla beraber öpüşmenin doğal öpüşme gibi etki etmesi mümkün değildir.

Mehmet Ali Nuroğlu / Kadınlar dikkatli olsun!

Madem öyleyse, kadınlar Haydar Dümen’e giderken dikkatli olmalılar demek ki... Profesyonellikle alakası yok.

İpek Tuzcuoğlu / Katili oynayan ne yapsın?

O zaman sadece öpüşme sahnelerinde değil, bir katili oynarken de katil olması gerekiyor ya da bir cinsel sapığı oynarken o duygu içerisinde olması gerekiyor. Bu son derece yanlış bir bakış açısı... Sağlıklı bir oyuncunun kişilik yapısının bu tür şeylerden etkilenmemesi gerekiyor. Nasıl ki, bir haber spikeri bir çok acı haber sunarken gözyaşlarına hâkim oluyorsa ki, bu bir profesyonel iş, bizde de aynı şey var. Profesyonelliğin başladığı noktada bu tür duygusal eğilimler olmaz.

Tamer Karadağlı / Hiç etkilenme yaşamadım

Biri kamerayı burnunuzun dibine sokmuşken, oradan diğeri ışığı ayarlamaya çalışırken hiç öyle şeyler olmuyor. Dışarıdan öyle gibi algılanıyor ama bu söz konusu bile değil. Etrafınızda 50 kişi varken ne hissedeceksiniz. Bu mesleğin adı oyunculuk öyleymiş gibi yapıyoruz biz... Çok âşıkmış gibi, çok sinirlenmiş, çok sevinmiş gibi... Birine gerçekten sinirlenmem ya da âşık olmam gerekmiyor. Çünkü adı üstünde rol. Ben kendi adıma konuşayım hiç böyle bir etkilenme yaşamadım.

Emel Müftüoğlu / Etkilenmek mümkün

Hiç öpüşme sahnem olmadı ama bana göre de etkilenmemek mümkün değildir. Ne kadar oyuncu olursanız olun insansınız. Ben hep böyle düşünmüşümdür. Seyirciye de geçen budur, yıllardır boşuna onları sevgili zannetmezler. Ama tabii ki, bu benim kişisel düşüncem.

Özge Özberk / Oyuncunun derdi başka

O anda oyuncunun derdi sahnenin hakkını vermektir. Yapmacığa kaçmadan elinizden gelenin en iyisini yapabilmek. Dolayısıyla eğer gerçek gibi görünüyorsa da, bu oyuncunun başarısıdır. Stop dendiği zaman herkes rolünden çıkıp kendi oluyor, eğer çıkamıyorsa o zaman Haydar Dümen haklıdır.

 

Öpüşme sahneleri bir illüzyon

Bu konuda daha önce bir açıklama yapan Beren Saat, “Öpüşme sahneleri, sevişme sahneleri gerçek değil ki, bir illüzyon. Biliyorum dışarıdan anlaması zor ama iki tarafın da son derece gergin olduğu sahneler... Yönetmen, “Şurada şöyle yapın, buraya gelin, oturun ve öpüşün” diye komutlar veriyor... 50 kişinin gözünün önünde yaşanan bir an... Sadece seyirciye gerçek, yaşayanlara değil” demişti.

 

8

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;