Her 10 çocuktan 1'i AIDS’e dirençli

Yapılan bir çalışma, her 10 çocuktan 1'inin bağışıklık sisteminin maymunlarda olduğu gibi AIDS hastalığına yakalanmayı önlediğini ortaya koydu

29 Eylül 2016, Perşembe 11:52
A A
Araştırmacılar, Güney Afrika’da AIDS’e neden olan İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) taşıyan ancak henüz hastalığa yakalanmamış ve tedavi görmemiş 170 çocuğun kanını inceledi.

Yapılan testler, çocukların kanının her mililitresinde HIV bulunduğunu, öte yandan bağışıklık sisteminin çok çalışmasına ya da ağır hasta olmalarına neden olması beklenen bu durumun, her ikisine de yol açmadığını gösterdi. Araştırmada, çocukların yüzde 10’unun virüsle başa çıkma biçiminin maymunların yüzde 40’ının Maymun Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (SIV) ile baş etme şekliyle benzerlik gösterdiğini söyledi.

YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİNE YARDIMCI OLACAK

HIV bulaşan ve tedavi görmeyen çocukların yüzde 60’ı, iki buçuk yıl içinde hayatını kaybederken maymunlarda benzer enfeksiyon ölümcül değil. Araştırmanın bulgularının, HIV ile mücadelede bağışıklık bazlı yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olması bekleniyor.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;