Her giysi İstanbul'un farklı yüzünü yansıtıyor

İstanbul'u ve zıtlıklarını bir giysi olarak hiç düşündünüz mü? Ya da İstanbul giysi olsa nasıl olurdu?

Her giysi İstanbul'un farklı yüzünü yansıtıyor

Bu sorunun cevabı dünyaca ünlü Dice Kayek markasının yaratıcısı Ece- Ayşe Ege kardeşler düşündü ve İstanbul’un tarihi ve toplumsal dokusundaki zıtlıklardan esinlenerek hazırladıkları 26 tasarımı geçen yıl Paris’te Türk Mevsimi etkinliklerinde sergiledi. Üstelik klasik bir defileyle değil; ‘İstanbul Contrast’ adını verdikleri bir sergiyle. Sergi büyük ilgi gördü, ziyaretçiler birer sanat eseri edasıyla sergilenen kıyafetleri yakından görüp dokunabildiler.

Ece ve Ayşe Ege’nin o zaman en büyük düşü bu sergiyi İstanbul’a yani ilham kaynağına getirmekti. Bu düş gerçek oldu. ‘İstanbul Contrast’, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla İstanbul Modern’de sanat ve moda meraklılarıyla buluştu. Ayşe-Ece Ege kardeşler gibi Paris’te yaşayan İsrailli tasarımcı Arik Levy’nin büyük boyutlu ağaç gölgelerinden oluşan mekan tasarımı, ses kompozitörü Leon Milo ile gerçekleştirilen Yerebatan Sarnıcı’nın doğal ses efektleri sergiyi daha da farklı kılıyor. Dolmabahçe Sarayı Kış Bahçesi’nin büyülü güzelliği dantellerle bezenmiş bir kıyafette, Galata Köprüsü ise metal parçalarla işlermiş bir giyside ruh buluyor.

Kubbe adlı giysi, İstanbul’un bir başka özelliği camileri yansıtıyor. Boğaziçi’nin göz alıcı ışıltısı bir diğer tasarımda vücut buluyor. ‘Topkapı’, ‘Kaftan’, ‘Lokum’, ‘Kumru’ ve daha birçok İstanbul ayrıntısı bu isimleri taşıyan giysilerde karşımıza çıkıyor. Üstelik bu giysiler sezonluk değil. Zamansız ve mekan kısıtlamasız. Tüm dünyayı dolaşabilecek. Ve söz İstanbul’un her zaman kendileri için bir esin kaynağı olduğunu söyleyen Ece- Ayşe Ege’de: İstanbul’un barındırdığı o muhteşem zıtlıklarla, hayret ve heyecan uyandıran ahengini giysilerle yorumladık.

Tarihe salınan köklerinden, geleceğe uzanan modernizmine, mimarisinden tatlarına, kokularından Boğaziçi’nin gözalıcı ışıltısına, eskiyle yeniyi birbirine bağlayan kaotik ama bir o kadar da dengeli, birbirinden farklı kültürleri barındıran bu büyülü şehri özel tasarımlarla imgeledik. Her giysi İstanbul’un farklı yüzünü yansıtıyor. İstanbul Contrast, bu ahenge övgüdür...” Bu ilginç ve farklı sergi 19 Eylül’e kadar görülebilir.