Önceki Fotolar

Her gün mutlaka yıkamanız gereken 15 eşya

Kadınlar evini her zaman temiz ve düzenli sever ama aslında evde en çok mikrop saçan eşyalardan habersizdir. İşte bugüne kadar dikkat etmediğiniz ama her gün yıkamanız gereken 8 eşya  

23 Kasım 2017, Perşembe 16:40
A A
MUTFAK BEZİ

MUTFAK BEZİ

Yapılan son bir araştırmaya göre mutfak bezleri ya da havluları evde en kirli eşyalardan biri. Her ne kadar kullandıktan sonra suyun altında temizlendiğini düşünseniz de aslında tam bir mikrop yuvası. Öncelikle her gün kullanıldığı için en çabuk kirlenen eşyalardan biri. Bu yüzden tezgahı sildiğiniz ya da yemek yaparken elinizi sildiğini mutfak bezinizi (havlunuzu) mutlaka her gün değiştirmelisiniz. Ya da iki günde bir çamaşır makinesine atın ve yenisini tezgaha çıkarın.  

ANAHTARLAR

ANAHTARLAR

Anahtarların asansör düğmelerinden daha pis olduğunu biliyor muydunuz? Şaşırdınız değil mi? Çünkü bugüne kadar anahtarları temizlemek hangimizin aklına gelmiştir ki? Halbuki bir düşündüğünüzde; anahtarları her yere koyuyor sonra elimizde taşıyor. Bunun sonucunda da evimize mikrop yuvası olan bir eşyayı sokmuş oluyoruz. Tek yapmanız gereken antiseptik özelliği olan bir mendille her aklınıza geldiğinde anahtarlarınızı silmek.  

BANYO FAYANSLARI

BANYO FAYANSLARI

Duş aldıktan sonra banyoyu bir bez yardımıyla kurutuyor musunuz? Eğer cevabınız “Evet” ise doğru yoldasınız demektir ama eğer ağzınızdan “Hayır” çıktıysa sizi büyük bir tehlike bekliyor. Duş aldıktan sonra banyoyu nemli bırakmak bakterilerin üremesine sebep oluyor. Bu da banyo fayanslarının her geçen gün mikrop üretmesi demek…  

MUTFAK SÜNGERİ

MUTFAK SÜNGERİ

Mutfak süngerinin kullanım alanını düşününce temiz kalma olasılığının ne kadar düşük olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Her ne kadar bulaşık deterjanı kullanıyor olsanız da o bir sünger; ister istemez kir tabakasını içinde hapsediyor. Eğer her iki günde bir süngeri atmak istemiyorsanız; süngeri önce kaynar suyla iyice yıkayın ve tüm bulaşık kalıntılarının gittiğine emin olun daha sonra da mikrodalgaya koyun ve kurutun. Tabii bu yöntem sadece metalik olmayan bulaşık süngerleri için geçerli…  

KAHVE PRESİ (FRENCH PRESS)

KAHVE PRESİ (FRENCH PRESS)

Evde kahve presi kullanıyorsanız size bir haberimiz var: Kullandıktan sonra mutlaka yıkayın. Ne kadar çok kirli kalırsa (bu belki 2 saat belki de 1 gün olabilir) o kadar çok mikrop yuvası haline geliyor ve temizlemesi her zamankinden zor oluyor. Bu yüzden siz en iyisi kullandıktan hemen sonra parçalara ayırıp yıkamanız (bulaşık makinesine koymak buna dahil değil).  

KESME TAHTASI

KESME TAHTASI

Kesme tahtanız ister bambu olsun ister de plastik; kullandıktan sonra mutlaka sirkeli suyun içinde bekletin. Böylece bıçak izlerinin içinde kalan bakterilerden tamamıyla arınmış olursunuz.  

KİRLİ BULAŞIKLAR

KİRLİ BULAŞIKLAR

Ertesi güne bulaşık bırakmadan önce bir daha düşünün! Çünkü bulaşıkları ne kadar kirli tutarsanız o kadar çok bakteri üretiyorlar. Size önerimiz bulaşık deterjanı kullanmadan önce kirlileri su ile durulamayın.  

MAKYAJ FIRÇALARI VE SÜNGERLERİ

MAKYAJ FIRÇALARI VE SÜNGERLERİ

Bu başlığı okuduktan sonra “Her gün makyaj yaptıktan sonra bir de fırçaları mı yıkayacağız” diye düşünebilirsiniz. Ama eğer sivilceli bir cilde sahip olmak istemiyorsanız; fırçaları sakladığınız yerdeki tüm mikroplardan kurtulmanın tek yolu bu! Tek yapmanız gereken sabah kullandığınız makyaj fırçası ve süngerini akşam eve gelince ılık sabunlu suyun içinde bekletmeniz ve ardından yıkamanız.    

MUTFAK LAVABOSU

MUTFAK LAVABOSU

Araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerden birisi; tuvaletinizde santimetreye 100 mikrop düşerken bu miktar lavabonuzda 100.000!

TUVALETTEKİ BELLİ BÖLGELER

TUVALETTEKİ BELLİ BÖLGELER

Araştırmalar gösteriyor ki, klozetin sifonunu her çektiğinizde, klozetteki su 2 metreye kadar sıçrıyor. Bu da demek oluyor ki o çevredeki herhangi bir eşyayla temas ediyor. Sonuç olarak mikroplar çevreye yayılıyor. Bu riski en aza indirmek için ise, steril olması gereken malzemeleri (havlu, diş fırçası) belirli bir yükseklikte tutup, diş fırçasının ağzını kapatmak.

SIVI SABUN KABI

SIVI SABUN KABI

Sıvı sabunlar sterilize edici ya da dezenfekte edici bir ürün değil, temizlik ürünüdür. Ve temizleyicilerin amacı mikropları öldürmek değil, toplanmalarını engellemektir. Bu kulağa saçma geliyor olabilir ancak yine de tam hijyenin sağlanması için sıvı sabunu kullandıktan sonra sabun kabını ve çubuğunu temizlemek gerekmektedir.

UZAKTAN KUMANDALAR

UZAKTAN KUMANDALAR

Her evde olan ve elden ele dolaşan ürünlerden biri de uzaktan kumandalar... Kir ve bakteri ile kaplı olan kumandaların da her günün sonunda ya da başında silinmesi gerekir. Keza cep telefonları da temizlenmeli. Ellerinizle telefonunuza dokunmadan önce nerelere dokunduğunuzu düşünün.

CEP TELEFONU

CEP TELEFONU

Temizliğine dikkat edilmesi gereken eşyaların en başında cep telefonları gelir. Gün içinde sürekli kullanılan cep telefonların her gün gözlük bezi ya da özel mendillerle temizlenmesi gerekir.

ÇANTA ALTLARI

ÇANTA ALTLARI

Çoğu insanın aklına çantanın altını temizlemek gelmez. Ancak özellikle kadınların her gün kullandığı çantalar tuvalet, iş yeri ve toplu taşıma araçları gibi ortamlara maruz kaldığı için sık sık temizlenmesi gerekir.

KAHVE MAKİNESİ

KAHVE MAKİNESİ

Kahve keyfi yapıldıktan sonra bir kenara bırakılan makineler bakteri ve küf oluşturur. Bu yüzden her kahve yapıldıktan sonra makinenin yıkanıp kurutulması gerekir.