Her sınavda bir şaibe

ÖSYM'nin hazırladığı neredeyse her sınavda bir şaibe olduğu ortaya çıktı

Her sınavda bir şaibe

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan çeşitli sınavlara bu yıl 3 milyondan fazla aday katıldı. Katılan adayların geleceklerini belirleyecek bu sınavlarla ilgili arka arkaya skandallar patladı.

Sınavların en az ikisinde soruların sızdırıldığı, birinde de kopya çekildiği kesinleşti. Kamuoyunda “Kopya çekilmeyen sınav kalmamış” görüşünün oluşmasına neden olan süreç, KPSS sorularının sızdırıldığı iddiasıyla başlamıştı. işte skandallara yol açan sınavlar:

KPSS: 808 bin kişinin katıldığı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) 350 kişinin 120 sorunun tamamını doğru olarak cevaplaması soruların sızdırıldığı iddialarına yol açmıştı. Bu kişilerden bazılarının aynı evde yaşıyor olması iddiaları daha da güçlendirdi. Yapılan incelemede soruların elektronik posta yoluyla 3 bin 227 kişiye gönderildiği belirlenmişti. Olay Ankara Savcılığı’na yapılan ihbarlar üzerine ortaya çıkmıştı. Bugüne kadar 3 kişi gözaltına alındı. Zanlıların hepsi serbest bırakıldı.

YGS: 1 milyon 487 bin 626 adayın katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) matematik sorularının doğru cevaplarının bazı adayların cep telefonlarına gönderildiği belirlendi. Üstelik bu mesajlar adaylar sınavdayken gönderilmişti. Olayla ilgili 108 kişi gözaltına alındı. Adli makamların yaptığı soruşturma halen 16 ilde devam ediyor.

AÖF SINAVLARI: Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) tarafından düzenlenen sınavlara katılanlardan bazılarının soruları önceden elde ettiği öne sürüldü. 2009-2010 öğretim yılında AÖF’ye 154 bin 187 öğrenci yeni kayıt yaptırdı. Geçen öğretim yılında toplam 505 bin 91 öğrenci AÖF’de eğitim aldı. Soruların kaç kişiye sızdığı ise bilinmiyor. İddiayla ilgili YÖK’ten (Yüksek Öğretim Kurulu) henüz resmi bir açıklama yapmadı.

EHLİYET SINAVLARI: Ehliyet sınavlarında kopya çekildiği iddasına ilişkin 5 kentte yapılan incelemede toplam 39 kişi gözaltına alındı.

ÖSYM KILINI KIPIRDATMAMIŞ

4 aydır cevap bile vermediler

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’ne Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda kopya çekileceği ihbarı yapılmıştı. Dönemin Eskişehir polisi sınavın yapıldığı 11 Nisan’da durumu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) bildirdi.

Fakat polisin 4 ay önce gönderdiği yazıya ÖSYM’nin iddialar üzerine harekete geçip konuyu araştırması gerekirken halen cevap bile göndermediği öğrenildi.

Dönemin Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın soruşturmayı bizzat yürütmesiyle 16 ilde 108 isim belirlendi.

‘Cemaat’ bağlantısı araştırılıyor

Sınav sorularının doğru yanıtlarının 16 değişik ilde zincirleme olarak dağıtılmasının ‘organize’ olduğunu değerlendiren polis bu yöndeki çalışmalarını derinleştirdi.

Sonuçların gönderildiği isimlerin mezun olduğu lise ve gittikleri dershaneler de mercek altına alındı. Polis ‘organizasyonda herhangi bir dini grubun etkisi ya da terör örgütü bağlantısı olup olmadığı’ üzerinde de titizlikle duruyor.

Sınavlar gölgelendi

Tüm bu iddialar kamuoyunda ÖSYM’ye ve sınavlara olan güvenilirlik algısını da yıktı. Sınav hazırlama komisyonunda bulunan bir kişinin aynı zamanda dersane sahibi olduğunun belirlenmesi üzerine savcılık ve YÖK incelemelerini derinleştirdi.

YÖK’ün iddialar üzerine hazırladığı raporu Ramazan Bayramı’ndan sonra tamamlaması bekleniyor.

Sınavlar ertelendi

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 26 Eylül 2010’da yapılacak ortaöğretim ve lisans mezunlarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile 18-19 Eylül’de gerçekleştirilecek Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) erteledi. Sınavların ertelenmesine ‘11 Temmuz 2010’da lisans mezunlarına yönelik yapılan KPSS’de sınav sorularının çalındığı ve kopya çekildiği’ yönündeki iddialar nedeniyle kamuoyunda oluşan endişelerin giderilmesi neden gösterildi.

Yetkililer, bu sınavların ertelenmesi nedeniyle diğer sınavların düzenlenme ve başvuru tarihlerinde de değişiklik olacağını belirtti.

’Kopya çekenlerin hepsi ayıklanacak’

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bazı öğrencilerin cep telefonlarına soruların doğru yanıtlarının gönderilmesi ile ilgili olarak “Kopya çekenlerin hepsi ayıklanacak. Merak etmeyin” açıklaması yaptı.

Yusuf Ziya Özcan “Konu ile ilgili 16 ilde inceleme yapılıyor. 108 kişiye mesaj gönderildiği söyleniyor. Ama sayı biraz daha artabilir. Fakat söylendiği kadar yaygın değil. Hepsi tek tek ayıklanacak. YGS’yi iptal etmek gündemimizde değil” dedi.

3