Herkese süt içirecekler

1 milyon okul çocuğunu kapsayan 'Okul Sütü Projesi'ni hayata geçiren Ulusal Süt Konseyi için sırada Genelkurmay Başkanı var

13 Ekim 2009, Salı 10:31
A A

ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Ethem Sancak, ‘Okul Sütü Projesi’ni hayata geçirdiklerini, projeyle 1 milyon okul çocuğuna her gün ücretsiz süt içirmeyi amaçladıklarını söyledi. Ethem Sancak, “Süte destek için bakanlıkları ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ziyaret ettik. İbadet yerlerinde sütün öneminin anlatılmasını istedik. Sırada Genelkurmay Başkanı var. Orada askerlere süt içirilmesi için destek isteyeceğiz” dedi.

DÖRT OKULDA BAŞLIYOR

Ulusal Süt Konseyi’nin hedeflerinin paylaşıldığı toplantıda konuşan Ethem Sancak, medeni ülkelerde okuldaki çocuklara süt içirmenin bir politika olduğunu vurguladı. Okul Sütü Projesi’ni önce kasım ayında pilot uygulamayla dört ildeki dört okulda hayata geçireceklerini belirten Sancak, projenin tüm okullara yayılacağını, ikinci yarı yıl 1 milyon çocuğa her gün süt içirmek istediklerini vurguladı.

DÜNYAYA ÖRNEK OLMALI

Ethem Sancak, Ulusal Süt Konseyi’nin en önemli projesinin Okul Sütü Projesi’nin hayata geçirilmesi olduğuna dikkat çekti. Sancak, “İleri ülkelerde kişi başına protein tüketimi 28 gram. Bizde ise 8 gram. Okula giden çocuğa süt içirmek gerekiyor. Bu, toplumsal bir zorunluluktur. Konsey olarak vizyonumuz Türkiye’nin sağlıklı süt üretimi ve tüketiminde dünyada örnek alınan ülke olmasıdır” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;