'Hiç bu kadar adileşmemişlerdi'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP'yi çok sert bir dille eleştirdi

'Hiç bu kadar adileşmemişlerdi'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) üyeleri ile Crowne Plaza İstanbul Asia Business Hotel Pendik'te bir araya geldi.

Hükümetin icraatlarına değinen Bağış, Atatürk'ten sonra Cumhuriyet tarihinde cemevine giden ilk cumhurbaşkanının Abdullah Gül, ilk defa Alevi vatandaşlarıyla aynı sofraya oturan başbakanın da Recep Tayyip Erdoğan olduğunu dile getirdi.

Bakan Bağış, 9 yıldır en büyük yatırımı demokrasiye yaptıklarını belirterek, bir ülkede demokrasi topalsa ekonominin felç olacağına ama demokrasi sağlamsa o ülkenin ekonomisinin uçacağına inandıklarını dile getirdi.

Ülkede milli iradenin mutlaka muktedir olması, bireyin özgürlüğünün ön plana alınması gerektiğini ifade eden Bağış, Türkiye'nin tarihi boyunca “insanı yücelt ki devlet yücelsin” denilen dönemlerde en görkemli günlerini yaşadığını söyledi.

12 Haziran seçimlerinin, Kurtuluş Savaşı kadar önemli olduğuna işaret eden Bağış, “İnşallah bu seçim, Türkiye'de bu reformların, bu demokratikleşmenin ve bu şeffaflaşmanın kurumsallaştığı dönem olacak” dedi.

“HİÇBİR SEÇİM DÖNEMİNDE...”

Egemen Bağış, bugünkü anayasanın, 1980 darbesinden sonra yazılmış askeri anayasa olduğunu, askeri bir anayasayla da asgari demokrasi olacağını kaydederek, şunları söyledi:

“Milletin vicdanında yargılanıp, müebbet muhalefete mahkum olmuş partilerin, anayasayı değiştirmemek için nasıl kol kola girdiklerine hep beraber şahitlik ettik.

"CHP-MHP VE BDP RUH ÜÇÜZÜ"

Bakın zıt kutuplar zannettiğimiz, CHP'nin de MHP'nin de BDP'nin de 12 Eylül referandumundan önceki Meclis'te ortaya koydukları duruş, ruh üçüzü oldukları gerçeğini ortaya çıkarttı. BDP'liler, bugüne kadar hep partilerinin kapatılmasından şikayet ederlerdi.

Anayasa değişiklik paketinde parti kapatılmasını adeta imkansız hale getirecek maddede bile bir gün öncesine kadar destek vereceklerini söylerken, Meclis'e giremediler.

Çünkü aynı talimat tuzakları, aynı karanlık ve derin odaklar diğer iki partiye yaptığı gibi onlara da 'girmeyeceksiniz' talimatını verdi. Onun için Silivri ile Kandil arasında teleferikle dolaşan zihniyetin artık bu milletin üzerinden elini çekmesinin vakti gelmiştir.

"HİÇ BU KADAR ADİLEŞMEMİŞLERDİ"

Kim hangi odaklarla iş birliği yaparsa yapsın, kim kiminle kol kola girerse girsin, biz bu yola kefenimizle girmişiz. Sayın Başbakanımızın seçim konvoyuna ikidir saldırılıyor. Bir polis kardeşimiz şehit oldu, bir polis kardeşimiz yaralandı. Hopa'daki saldırıda ellerinde CHP bayrakları olan bir grup kocaman taşlarla Başbakan'ımızın otobüsüne saldırırken, bir polis kardeşimiz otobüsten düştü ve hala yoğun bakımda. Hiçbir seçim döneminde bu kadar adileşmemişlerdi. Demek ki Türkiye'nin çağdaşlaşması, şeffaflaşması, milli iradenin muktedir olması bunları bu kadar rahatsız ediyor.”

Bu ülkenin geleceğinin, Avrupa standartları üzerinde ileri bir demokrasi olduğunu vurgulayan Bağış, artık Türkiye'nin, IMF'in kapısında, AB'nin kapısında el pençe duran bir ülke olmadığını dile getirdi.

Bağış, Türkiye'nin önünün çok açık olduğunu ama bunu görüp de rahatsızlık duyanların bulunduğunu ifade ederek, “Türkiye'nin dış politikasından rahatsız olanlar var. Türkiye'nin öz güveninden rahatsız olanlar var. Türkiye'nin potansiyelinin, onları gölgede bırakacağından rahatsız olanlar var. Onun için biz inadına kardeşlik, inadına, demokrasi, inadına milli birlik ve beraberlik demek zorundayız” diye konuştu.