Hiçbir şey yapmadan Nobel'i kazandı

Nobel Barış Ödülü'nü Amerika'nın 'taze' Başkanı Obama kazandı

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

Dünyanın en prestijli ödülü olarak kabul edilen Nobel Barış Ödülü Amerika’nın göreve 9 ay önce başlayan Başkanı Barack Obama’ya verildi.

Ödülün ‘uluslararası diplomasiyi ve halklar arasındaki işbirliğini güçlendirme konusundaki olağanüstü çabalarından ötürü’ Obama’ya verildiği bildirildi. Adaylar arasında ‘favoriler’ arasında bile sayılmayan Obama’nın 10 milyon İsveç kronu (2.1 milyon TL) değerindeki ödülü kazanmasını uluslararası ajanslar ‘şoke edici’ diye niteledi.

‘DEĞİŞİM’ VAAT ETTİ

Afganistan’da savaş halinde olan, Pakistan’da insansız uçaklarla sivillerin de ölmesine yol açan saldırılarda bulunan Amerika’nın Başkanı Obama dünya barışı için bugüne kadar hiçbir somut başarıya imza atamadı. Ortadoğu sorunu, İran’la yaşanan nükleer kriz gibi konularda da ilerleme kaydedemedi. Fakat geçen kasım ayında yapılan seçimler öncesinde ‘değişim’ vaat etmiş ve dünya barışına katkı sağlayacağını söylemişti.

Bu durum “Obama’ya ödül yaptıkları için değil, yapmayısını umdukları şeyler için verildi” yorumlarına yol açtı. Nobel Komitesi Başkanı Thorbjorn Jagland ödülün gelecekteki beklentiler için değil, Obama’nın yıl içinde yaptıklarından ötürü verildiğini söyledi. Fakat hemen ardından “Bu ödülün Obama’nın yapmaya çalıştıklarına katkıda bulunmasını umuyoruz” dedi.

9 AYDIR GÖREVDE 

Obama ödüle aday gösterildiğinde göreve başlayalı sadece 11 gün olmuştu. Bir başka deyişle henüz ‘hiçbir şey’ yapmamıştı. Aradan geçen 9 aylık sürede sadece İstanbul ve Mısır’ın başkenti Kahire’de yaptığı konuşmalarla İslam dünyasına ‘el uzatmış’ ve silahsızlanma çağrısında bulunmuştu. Bunlara karşılık Afganistan’a 21 bin asker daha gönderme kararı almıştı.

TWİTTER’A ‘MAHÇUP’ YAZDI

Ödülü kazandığını sabah, kızları Malia ve Sasha’dan öğrendiğini belirten Obama, Nobel komitesinin verdiği karara çok şaşırdığını ve mahçup olduğunu, aynı zamanda onur duyduğunu bildirdi. Obama, ödülün kendisine verilmesini, iklim değişikliği ve nükleer silahların yayılmasına karşı mücadele ile çatışmalara çözüm bulmak için bir ‘eylem çağrısı’ olarak kabul ettiğini kaydetti. Obama sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki sayfasına da “Mahçup” diye yazdı. Başkan Obama’nın 10 Aralık’ta Oslo’da yapılacak ödül takdim törenine katılacağı bildirildi.

HABER VERMEDİLER

Nobel Komitesi’nin açıklama yapılmadan 1 saat önce ödülü kazanan kişiyi telefonla arayıp haber vermesi bir gelenek. Fakat aradaki saat farkı nedeniyle Amerika Başkanı’nın uyuyor olabileceğini düşünen komite üyeleri Obama’yı arayarak haber vermedi. Obama görev başındayken nobel Barış Ödülü’nü kazanan üçüncü Amerikan Başkanı oldu. Daha önce de 1906’da Theodore Roosevelt ve 1919’da Woodrow Wilson görev başındayken bu ödülü kazanmıştı

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;