Hıdırellez ateşi yakıyordu

Geleneksel bahar şenliği Hıdırellez'i kutlamak için çok sayıda insan Ahırkapı'da buluşup dans etti

06 Mayıs 2010, Perşembe 09:17
A A

Anadolu, Orta Asya ve Kafkasya'da kutlanan, geleneksel bahar şenliği "Hıdırellez"i kutlamak için çok sayıda insan Ahırkapı'da buluştu. İş, ev, para, kariyer gibi hayallerin yazılıp asıldığı dilek ağacı büyük ilgi gördü. Şenlikte geceyarısından sonra ateşler yakıldı, vatandaşlar ateşin üzerinden atladı. Bir genç, dengesini kaybedince atlamak istediği ateşin üzerine düştü.

Anadolu, Orta Asya ve Kafkasya'da kutlanan, geleneksel bahar şenliği "Hıdırellez"i kutlamak için çok sayıda insan Ahırkapı'da buluştu. Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri'nin onbirincisi bu yıl ikinci kez Fatih Ahırkapı Parkı'nda gerçekleştirildi. Roman ritimleri, göbek dansları ve renkli görüntüleri ile karnaval havasında geçen etkinliğe binlerce kişi katıldı.

KİMLER VARDI?

Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri Derneği tarafından organize edilen Hıdırellez Şenlikleri'ne bu yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ev sahipliği yaptı. Geleneksel sokak orkestralarının Roman şarkılarını çalarak gezmesiyle başlayan şenlikte, çalgılar eşliğinde dans edildi.

İki yıldan beri katılımcı sayısının fazlalığı nedeniyle Ahırkapı sokakları yerine Ahırkapı Parkı'nda düzenlenen şenlikte, Buzuki Orhan, Lüleburgazlı Küçük Hasan ve Tamer Kum, Göksenin İleri, Koçani Orkestrası, Trakya All Stars, Ege Hicaz, Ahırkapı Roman Orkestrası, Pire Mehmet ve Roman Orkestrası, Babaeski Roman Orkestrası, Makedon Folk Orkestrası, Trakya All Stars, Zilli Perküsyon Topluluğu, Ahirkapı Roman Orkestrası, Pire Mehmet ve Roman Orkestrası, Babaeski Roman Orkestrası, Kolektif İstanbul, Semaver Kumpanya Tiyatrosu, İlle de Sokak Grubu sahne aldı.

TURİSTLERDEN YOĞUN İLGİ

Vatandaşların ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte katılımcılar, park içindeki ağaçlara dileklerinin gerçekleşmesi umuduyla çaput

bağlarken, kurulan panolara da dileklerini içeren notlar yazdı. Katılımcılar, hazırlanan panoların önünde bol bol komik hatıra fotoğrafı çektirdi. Gece yarısından sonra şenlik meydanında ateş yakıldı. Vatandaşlar ateşin üzerinden atladı.

ATEŞTEN ATLARKEN DÜŞTÜ

Bir vatandaş dengesini kaybedince atlamak istediği ateşin üzerine düştü. Talihsiz gencin yardımına arkadaşları koştu. Genç arkadaşlarının sayesinde yaralanmadan kurtuldu. İki kadın da aynı anda atlamaya kalkınca çarpıştı. Kadınlar, küçük kazayı yaralanmadan atlattı.

Ceren KARASU / İSTANBUL DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;