"Hırsızım" diyene kapıyı açtılar...

"Hırsızım" diyene kapıyı açtılar...

29 Nisan 2010, Perşembe 10:57
A A

Ankara polisinin yaptığı araştırma, Ankaralıların "hırsızım" diyene de kapıyı açtığını ortaya koydu.

Ankara Emniyet Müdürlüğünün hastane yöneticilerinin ardından, alış-veriş merkezlerinde (AVM) görev yapan yönetici ve özel güvenlik görevlilerinin katıldığı "Kent Güvenliği" toplantılarının ikincisi yapıldı.

Hırsızlık Büro Amiri Ahmet Cemil Bezci hırsızlık olaylarının büyük kentlerde önemli sorunlardan biri olduğunu ifade ederek, bu olayların önlenmesinde polisin çalışması kadar vatandaşların alacağı tedbirin de çok önemli olduğunu söyledi. Görüntülerle kapı, pencere kilitlerine yapılacak takviyeleri anlatan ve hırsızlık olaylarının kaydedildiği güvenlik kameralarının görüntüsünü izleten Bezci, posta kutusu dolu olan iş yeri ve evlerin "kimsenin bulunmadığını" gösterdiği için hırsızlara cazip geldiğini kaydetti.

Vatandaşları bilinçlendirmek amacıyla alan çalışması yaptıklarını anlatan Bezci, "Kapıları tek tek çaldık. Kapısının zilini çaldığımız 405 kişiden sadece 9’u kim olduğumuzu sorup kapıyı açmadı, geri kalan herkes bizim kim olduğumuzu bilmeden kapısını açtı. Mübalağa etmiyorum diafondan ’kim o?’ sorusuna, ’hırsız’ dedik yine kapı açıldı" diye konuştu.

Özel Güvenlik Şube Müdür Yardımcısı Aziz Yılmaz da özel güvenlik görevlilerinin olayların önlenmesinde çok önemli bir rol üstlendiklerini belirterek, AVM’lerin teknolojik donanımının artmasıyla bu rolün daha da gelişeceğini kaydetti. Özel güvenlikçilerin yasada kamu görevlisi olarak tanımlandığına dikkati çeken Yılmaz, "Üst araması yaptırmak istemeyen, aracını kontrol ettirmek istemeyen kişileri AVM’ye almayabilirsiniz. Üst aramasını ancak cihazla yapabilirsiniz. Elle arama yapamazsınız. Elle arama adli kapsama girer" dedi.

Özel güvenlik görevlilerinin kendilerinin ya da üçüncü şahısların can güvenliğine yönelik saldırıya maruz kalması durumunda silah kullanabileceğine dikkati çeken Yılmaz, "Ancak saldırıya karşı koyarken orantılı davranmak zorundasınız" dedi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev yapan bomba uzmanı Murat Engin ise yanında getirdiği etkisiz hale getirilmiş patlayıcı ve bombaların tanıtımını yaptı. Şüpheli paketlere, bombalı zarf ve kolilere nasıl müdahale edileceğini, çevre güvenlik önlemlerinin nasıl alınacağını anlatan Engin, slayt gösterileriyle de patlayıcı düzenekleri ve patlayıcı anahtarları hakkında bilgi verdi. Engin’in, sunumu sırasında şüpheli bir fünye ile kitap arasına yerleştirilmiş patlayıcıları sembolik olarak infilak ettirmesi kendisini dikkatle izleyen özel güvenlik görevlilerinin korkuttu.

Toplantıya katılan karakol amirlerinin de patlamalardan irkilmeleri espri konusu oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;