Hızlı internette gaza bastı, 100 Mbit'i 149 TL oldu

Ses tarafında tüm dünyada olduğu gibi hareket kabiliyeti azalan Türk Telekom, gelirlerin sürekli arttığı ADSL yatırımında hız limitini 100 Mbit'e çıkardı. Burada adil kullanım kotası 100 GB oldu

Hızlı internette gaza bastı, 100 Mbit'i 149 TL oldu

Türk Telekom (TT), 1 Ocak’tan itibaren genişbant internette (ADSL) 100 Mbps erişim hızına ulaşıyor. Bu hızla 1 saniyede 1 şarkı, 1 dakikada 700 MB’lık bir film internetten bilgisayara yüklenebiliyor. Daha önce pilot uygulamaların gerçekleştiği VDSL2 teknolojisiyle en yüksek 32 Mbps sunan ve ADSL’de 8 Mbps kadar hız sağlayan Türk Telekom, VDSL2 ve ADSL2+ teknolojileriyle ilgili yeni tarifelerini açıkladı. 1 Ocak’tan itibaren VDSL2 teknolojisiyle 50 Mbps ve 100 Mbps’ye kadar hız paketlerini sunacak olan Türk Telekom, ADSL2+’da ise hızı 16 Mbps’ye kadar yükseltecek. Türk Telekom’un yeni internet paketlerinin tanıtımı için Kartepe’de düzenlenen toplantıda konuşan Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt, “Genişbant internet alanındaki öncülüğümüzü hızımıza hız katarak sürdürüyoruz” dedi. Bozkurt, 2010 yılında, adı daha sonra Türk Telekom tarafından Pantel olarak değiştirilen Invitel International’ın satın alınması ile Cidde, Amman, Şam ve İstanbul’u birbirine bağlayacak olan JADI Link projesinin hayata geçirilmesinin Türkiye’nin Doğu ile Batı arasında bir ses ve data köprüsü haline gelmesinde büyük önem taşıdığını belirtti.

6.5 MİLYON ABONE VAR

Son 5 yılda 8.1 milyar TL’den fazla konsolide yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Gökhan Bozkurt, son iki yılda uluslararası alanda 50’den fazla ödül kazandıklarını kaydetti. 2010 yılının üçüncü çeyreğinde 6.5 milyon civarında ADSL hat sayısına ulaşmalarının, öncü konumlarını perçinlediğini ifade eden Bozkurt, “Hızımıza hız katarak,Türkiye’ye, geleceğin internet hız ve kapasitelerini sunuyoruz. Bu alanda yeni bir dönemin kapılarını daha güçlü altyapımızla açmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan da şöyle konuştu: “Ürün ve hizmetlerimizi güçlü altyapımızla sürekli geliştirerek ülkemizde internetin dönüşümüne öncülük ediyoruz. En son olarak kullanıcıları VDSL2’de 100 Mbps, ADSL’de 16 Mbps hızla tanıştırıyoruz. Hızımızı artırırken internet kullanıcılarına, müşteri odaklı bir yaklaşımla bu yeni internet paketlerini daha yüksek hızlarda ve kotalarda sunuyoruz. Bu kapsamda adil kullanım noktasına ulaştıklarında kullanıcıların internet hızları 512 kbps yerine 1 Megabit olacak. Kullanıcılar önümüzdeki dönemde yeni kota ve hız seçenekleri eklediğimiz avantajlı internet paketlerimiz arasından kendilerine uygun olanı seçerek yararlanabilecekler.”

LİMİTSİZ PAKET İÇİN ADİL KOTA

Mevcut limitsiz paketler için de yeni adil kullanım kotası belirtendi. ADSL 8 Mbps’ye kadar 15 GB olan adil kullanım 25 GB’ya yükseltildi. ADSL 8 Mbps’ye kadar 100 GB adil kullanım kotalı paketin fiyatı da 89 TL olarak belirlendi.

YURTDIŞI ÇIKIŞ HIZI 20 KAT ARTTI

Türk Telekom Operasyon Başkanı Mehmet Atalay son dört yılda fiber optik kablo ağlarını yüzde 30 oranında büyüterek yaklaşık 128 bin km kablo uzunluğuna ulaştıklarını söyledi. Atalay, “Bu dünyanın çevresinde 3 kez tur atmaya denk geliyor” dedi. Son 5 senede yurtdışı çıkış hızlarını 20 kat artırarak 30 Gbps’ten 590 Gbps’e çıkarttıklarını ve kırsal alandaki 10.270 santrali dijitale dönüştürdüklerini belirten Atalay, “Türkiye’nin en büyük, en güçlü IP altyapısı ile yüksek hızlı internet, IPTV, Web TV ve video hizmetlerini sunuyoruz. Sahip olduğumuz güçlü altyapımızı daha da güçlendirmeye devam edeceğiz. İnternet dünyasını yeni ürün ve hizmetlerle tanıştırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.