Hobi olarak başladı şimdi 5 ton elma topluyor

Bitlis'in Ekinli Köyü'nde 7 yıl önce Mahmut Çoban, ailesi için elma bahçesi kurdu. Bahçeden bugün yılda 5 ton ürün aldığını belirten Çoban, 'Hobi olarak başlamıştım. Şimdi para kazınıyorum' dedi

05 Kasım 2012, Pazartesi 10:42
A A

Ekinli Köyü’nde yaşayan Mahmut Çoban, 7 yıl önce 5 dönümlük arazi üzerine çoğunlukta starking ve golden olmak üzere 300 elma fidanı dikti. Daha sonra Tarım İl Müdürlüğünden aldığı destekle bahçesini genişleten Çoban, bu işin ticaretini yapmaya karar verdi. Amacının bölgede meyveciliği geliştirmek olduğunu anlatan Çoban, şu anda bahçeden 5 ton ve üzerinde ürün alabileceğini söyledi.

Bunun ilerki yıllarda da 20-30 dönüme çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Çoban, "Ben ve ailem bahçede birlikte çalışıyoruz. Ancak alanımız büyüttüğümüz zaman istihdam alanında da katkı sağlayacaktır" dedi.

Bitlis Vali Yardımcısı Akif Pektaş ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Korkmaz de Çoban’ın elma bahçesini gezdi. Vali Yardımcısı Pektaş, uğraşların meyvelerini toplayıp yediklerini kaydederek, bu bahçenin diğer çiftçilere örnek olması gerektiğini ifade etti.

Pektaş, "Ortaya çıkan bu çalışmanın meyvelerini de bugün hep beraber yemiş olduk. Ümit ediyoruz ki burada ortaya konulan bu güzel eser bütün yöreye örnek teşkil eder. Bundan sonrası için de ekonomik anlamda yöremizin gelişmesine katkı sağlar" diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;