Hollywood'da taciz skandalı: Harvey Weinstein’in taciz ettiği ünlüler

ABD’li Hollywood filmleri yapımcısı Harvey Weinstein’in sinema dünyasının birçok ünlü kadınını taciz ettiği iddia edildi. İşte Harvey Weinstein’in taciz ettiği ünlülerin listesi

28 Ekim 2017, Cumartesi 11:35
A A
posta.com.tr

posta.com.tr

ABD’li Hollywood filmleri yapımcısı Harvey Weinstein’in sinema dünyasının birçok ünlü kadınını taciz ettiği iddia edildi. Gwyneth Paltrow ve Angelina Jolie gibi Hollywood'un başarılı ve yetenekli oyuncuları kariyerlerinin mahvolma korkusu yüzünden duruma ses çıkaramadıklarını belirtirken, İtalyan oyuncu Asia Argento, New Yorker’a verdiği röportajda Weinstein’in kendisine Fransa’da bir otel odasında tecavüz ettiğini söyledi.İşte isim isim tacize uğrayanların listesi

Gwyneth Paltrow

Gwyneth Paltrow

New York Times’a konuşan yıldız, 1996’da çekilen Emma filminde rol aldığı sırada Weinstein’ın onu taciz ettiğini ve çekimlere başlamadan yatak odasında masaj teklifinde bulunduğunu açıkladı. Tacizi o zamanki erkek arkadaşı Brad Pitt’e anlattığını söyleyen Paltrow, bu yüzden Pitt’in sapık yapımcıyla karşı karşıya geldiğini anlattı.

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Jolie Times’a olayı şöyle anlattı: ‘1998’de Weinstein’ın tacizine uğradım ve bir daha asla onunla çalışmadım. Diğer kadınları ona karşı uyardım.’

Lupita Amondi Nyong'o

Lupita Amondi Nyong'o

Weinstein hakkındaki son cinsel taciz suçlaması da '12 Yıllık Esaret' filmindeki rolüyle 2014'te Oscar'a layık görülen oyuncu Lupita Nyong'o'dan geldi. New York Times için bir makale kaleme alan Nyong'o kariyerinin başlarında Weinstein'ın kendisine sektörde yardım etme karşılığında cinsel ilişki teklif ettiğini açıkladı.

Lupita Amondi Nyong'o

Lupita Amondi Nyong'o

Weinstein'ın ABD'deki evinde kendisine masaj yapmasını istediğini, bunu kabul ettiğini ancak daha sonra Weinstein'ın çeşitli tekliflerini reddettiğini açıklayan Oscarlı oyuncu "Bana eğer bir oyuncu olmak istiyorsan bu tarz şeyleri yapmayı kabul etmem gerektiğini söyledi" dedi. Nyong'o Oscar aldıktan sonra Weinstein'ın kendisine rol teklifleriyle geldiğini ancak bunları reddettiğini de aktardı. 

Eva Green

Eva Green

37 yaşındaki Green'in oyuncu olan annesi Marlene Jobert katıldığı bir radyo programında, Green'in 2010 ve 11 yılları arasında Weinstein'ın tacizlerine maruz kaldığını açıkladı. Jobert,  Weinstein'ın Paris'te bir otelde kaldığı sırada Green'i odasına davet ederek cinsel saldırıda bulunduğunu söyledi ve  ‘kızım bu canavarın pençelerinden kaçmayı başardı' ifadesini kullandı.

Lena Headey 

Lena Headey 

Game of Thrones’un yıldız oyuncularından Lena Headey (Cersei Lanister), son günlerde taciz iddialarıyla gündeme gelen yapımcı Harvey Weinstein’ı hakkında açıklama yaptı. Başarılı oyuncu yaşadığı iki tacizi şöyle anlattı:

Lena Headey 

Lena Headey 

“Harvey bana o akşam nehrin aşağısına doğru yürüyüş yapmayı teklif etti. Ben de kabul ettim. Daha sonra durdu ve bana ‘imalı’ bir söz söyledi. Sadece güldüm. Şok oldum. Bu bir şaka olmalıydı... Ona 'Hadi ama arkadaşım? Bu babamı öpmek gibi bir şey olur! Gidip içecek bir şeyler alalım ve diğerlerinin yanına dönelim’ dedim. Bu olaydan sonra bir daha asla Miramax yapımı filmlerde yer almamayı tercih ettim.

İkinci taciz ise şöyleydi:

İkinci taciz ise şöyleydi:

Bana aşk hayatımla ilgili birkaç soru sordu. Konuşmayı daha az kişisel hale getirmek için farklı bir tarafa çekmeye çalıştım. Daha sonra ise bana senaryoyu vermek için onunla birlikte kaldığı otel odasına çıkmamı önerdi. Asonsöre bindik ve birden tüm vücüdum korkudan tepki vermeye başladı. Harvey’e işten başka bir şeyle ilgilenmediğimi, onunla farklı bir nedenden dolayı görüşmediğimi ve aramızda hiçbir şey olmayacağını söyledim. Ben konuştuktan sonra öfkelendi. Asansörden indik ve odasına doğru yürümeye başladık. Eli sırtımdaydı ve arkamda yürüyordu. Tek kelime etmedi. Tamamıyla güçsüz hissettim. Odayı açmak için giriş kartını denedi fakat çalışmayınca daha da sinirlendi. Otelden ayrılırken vale ücretini ödedi ve kulağıma fısıldadı: ‘Bundan kesinlikle menajerine ve ajansına bahsetme!’ Arabama bindim ve ağladım"

Cara Delevingne

Cara Delevingne

Instagram hesabından Weinstein’la yaşadıklarını anlatan İngiliz model, ünlü yapımcıyla bir otelin lobisinde buluştuğunu, ardından kendisini odasına çıkardığını ve burada kendilerini bir kadının beklediğini aktardı. Weinstein’ın bu kadınla öpüşmesini söylediği Delevingne, bir anda şarkı söylemeye başlayarak zor durumdan kurtulduğunu, odadan çıkmaya çalışırken ise yapımcının kendisini öpmeye çalıştığını belirtti. Fakat bunlara rağmen İngiliz model, Weinstein’ın ‘Paper Towns’ ve ‘Tulip Fever’ adlı filmlerinde rol alabildiğini ve bundan suçluluk duyduğunu söyledi.

Lea Seydoux

Lea Seydoux

Weinstein’ın tacizine uğradığını ileri sürenlerden biri de Fransız oyuncu Lea Seydoux oldu. Guardian'a konuşan Seydoux, birlikte Paris’te bir moda etkinliğine katıldıktan sonra Weinstein’ın bir otele gitmekte ısrar ettiğini söyledi. Fransız oyuncu, “Hayır demek zordu çünkü o çok güçlü. Ben oyuncuyum, o yapımcı dedi. Seydoux, “Bu hiçbir zaman işle ilgili olmayacaktı. Başka niyetleri vardı. Bunu görebiliyordum. Tüm gece boyunca benimle flörtleşip bana gözlerini dikti, sanki bir et parçasıymışım gibi diye anlattı. Seydoux, oyuncunun kariyeri hakkında konuştukları sırada bir anda ünlü yapımcının üstüne atlayıp kendisini öpmeye çalıştığını anlattı. Weinstein’ın kontrolünü kaybettiğini söyleyen Seydoux, “1’den fazla denedi. Onu ittim. Sanırım ona direndiğim için bana saygı gösterdi dedi.

Louisette Geiss

Louisette Geiss

Oyuncu, Weinstein ile bir gece buluştuklarını ve sapık yapımcının ona ‘eğer beni mastürbasyon yaparken seyredersen sana rol için yeşil ışık yakarım’ dediğini, bunun üzerine hemen orayı terk ettiğini anlattı.

Judith Godreche

Judith Godreche

Fransız oyuncu, Weinstein’ın kendisine zorla masaj yapmaya çalıştığını ve 1996’da manzara izleme bahanesiyle Cannes’taki odasına gelmesi konusunda baskı yaptığını anlattı.

Dawn Dunning

Dawn Dunning

2003’te bir otelde, gelecek film projelerinden bahsetmek üzere Weinstein ile buluşan oyuncu, yapımcının ona 3 farklı rol teklifi sunduğunu ve ona, bu rolleri alabilmesinin tek yolunun onunla 3 farklı pozisyonda sevişmesi gerektiğini söylediğini anlattı. İğrenç teklifin ardından oteli terk ettiğini de ekledi.

Tomi-Ann Roberts

Tomi-Ann Roberts

Roberts, Weinstein’la 1984’te öğrenciyken garsonluk yaptığı sırada tanıştıklarını ve yapımcının onu evine davet ettiğini anlattı. Evine gittiğindeyse Weinstein’ın onu çıplak karşıladığını ve ‘eğer soyunursan rol için seni daha kolay seçebilirim’ şeklinde iğrenç bir teklif sunduğunu, onun da evi hemen terk ettiğini anlattı.

Asia Argento

Asia Argento

İtalyan oyuncu 21 yaşındayken yapımcının cinsel tacizine uğradığını itiraf etti. Korkunç olayı ‘Beni korkuttu ve benden çok büyüktü. Onu durduramadım, kabus gibi bir olaydı’ şeklinde anlatan Asia, iğrenç tacizlerin sonraki yıllarda da devam ettiğini söyledi.

Katherine Kendall

Katherine Kendall

‘The Swingers’ oyuncusu Katherine, 1993 yılında yapımcının onu evinden bir şey alması gerektiği bahanesiyle yukarı çağırdığını, daha sonraysa ona masaj yapmayı teklif ettiğini anlattı. Buna karşı çıktığını söyleyen Katherine Kendall, Weinstein’ın soyunduğunu ve gitmeye çalışırken onu yakaladığını açıkladı.

Lucia Evans

Lucia Evans

Eski adıyla Lucia Stoller, 2004 yılında Weinstein’ın kendisini zorla oral seks yapmaya zorladığını anlattı. Bu olayın ardından uzun yıllar travma yaşayan Evans, yapımcının kendisini uzun süre gece yarıları arayıp taciz ettiğini de anlattı.

Mira Sorvino

Mira Sorvino

‘The Mighty Aphrodite yıldızı, Weinstein’ın 1995 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde, otel odasında zorla masaj yapmaya çalıştığını anlattı. Daha sonraysa bir gece yarısı evine geldiğini ancak arayı yardım istediği bir erkek arkadaşının onu koruduğunu belirtti.

Rosanna Arquette

Rosanna Arquette

Bir otelde Weinstein ile buluşan oyuncu da iğrenç bir tacize uğradı. Weinstein genç oyuncuyu, erekte haldeki penisine dokunması için zorladı. Korkunç tacizi anlatan Rosanna, ayrıca 90’lı yıllardaki kariyerinin Weinstein yüzünden zarar gördüğünü de anlattı.

Rose McGowan

Rose McGowan

Oyuncu, 1997 Sundance Film Festivali sırasında ‘yaratık’ olarak adlandırdığı Weinstein’ın cinsel tacizine uğradığını itiraf etti.

Ashley Judd

Ashley Judd

1997 yapımı ‘Kiss the Girls’ filminin çekimleri sırasında Weinstein oyuncudan ısrarla kendisini duş alırken izlemesini istediğini anlattı. Bu hafta New York Times’a konuşan oyunculardan biri olan Ashley Judd, “Kadınlar aralarında Weinstein’in yaptıklarını uzun süredir konuşmaktaydı ve resmen herkesin gözü önündeydi. diye belirtti.

Emma De Caunes

Emma De Caunes

Fransız aktris, 2010’da uğradığı tacizi anlattı. Weinstein’ın kendisini otel odasına çağırarak senaryoyu göstermeyi teklif ettiğini ve duştan çırılçıplak çıktıktan sonra ona “bunu daha önce de yaptığını biliyorum diyerek ve ilişki teklif ettiğini söyleyen De Caunes, bu anı “Donup kalmıştım diyerek anlattı.

Ambra Battilana

Ambra Battilana

Weinstein, İtalyan modeli mart 2015’te ofisine çağırdı. Göğüslerini kavrayıp elini eteğinin altına soktu ve göğüslerinin gerçek olup olmadığını sordu. Battilana bu olayı polislere iletti fakat polisler hiçbir şey yapmadılar. New York Times’a göre Weinstein bu olayının üstünü rüşvet vererek kapattı.

Jessica Barth

Jessica Barth

Weinstein söylentilere göre ünlü aktris Barth’a baskı kurarak kendisine Peninsula Otel’de 2011’den bu yana çıplak haldeyken masaj yaptırttı.

Romola Garai

Romola Garai

Harvey Weinstein, Britanyalı aktrisi 18 yaşındayken özel olarak odasına çağırdı. Romola olayı şöyle anlattı: “Bana, “Onun kişisel onayını almak gerekiyor diye söylendi. Odasına gittiğimde Weinstein bornozu ile beni bekliyordu. “Daha 18 yaşındaydım, o an kirlenmiş hissettim. diyerek ekledi.

SON KURBAN: NATASSIA MALTHE

SON KURBAN: NATASSIA MALTHE

Taciz skandalının merkezindeki isim olan 65 yaşındaki yapımcı Harvey Weinstein hakkında son iddia Norveçli aktris Natassia Malthe'den geldi.

NATASSIA MALTHE

NATASSIA MALTHE

Düzenlediği basın toplantısında gözyaşlarını tutamayan 43 yaşındaki Norveçli oyuncu, Harvey Weinstein'ın 2008 yılındaki BAFTA ödüllerinin ardından Londra'daki otel odasını bastığını ve tecavüze uğradığını öne sürdü.