'Horizon'un fidyesini paylaşamayıp kapıştılar'

Türk tankeri Horizon-1'in serbest bırakılması için verildiği iddia edilen parayı paylaşamayan korsanlar savaşa tutuşmuş!

07 Ekim 2009, Çarşamba 11:28
A A

Somali’de yayın yapan bir internet haber sitesi, Horizon-1 gemisini serbest bırakma karşılığında 1.5 milyon dolar fidye alan korsanların, ellerindeki parayı almak isteyen başka bir korsan grubun saldırısına uğradığını öne sürdü.

Somali’nin Puntland eyaletinin başkenti Garowe’de yayın yapan Garowe Radyosu’na bağlı olarak yayınlanan GaroweOnline.com adlı haber sitesinin iddiasına göre, Horizon-1 adlı kuru yük gemisini 23 kişilik mürettebatıyla birlikte Aden Körfezi’nde seyir halindeyken kaçıran korsanlar, gemiyi önce Puntland eyaletinin kuzeyindeki sahil kasabası Eyl limanına götürdü. Ancak Puntland eyalet yönetiminin karşı çıkması üzerine, korsanlar gemiyi Eyl’in güneyinde bulunan Dhanane adlı bir köyün açıklarında demirledi ve 90 gün süreyle burada tuttu.

 ÖLÜ YARALI VAR MI BİLİNMİYOR

GaroweOnline.com’a göre, korsanlar geminin serbest bırakılması için ödenen fidyeyi de buraya getirdiler. Ancak iddiaya göre, fidyeyi teslim alan korsanlarla geminin kaçırılmasından doğrudan rol oynamadığı halde paradan pay almak isteyen korsanlar arasında Dhanane köyünde fidye paylaşma çatışma çıktı. İnternet sitesi, çatışma sırasında ölen ya da yaralanan olup olmadığına ilişkin henüz bilgi alınamadığını yazdı.

PARTİ HABERİ YALANLANDI

GaroweOnline.com adlı site, yabancı ajansların, korsanların fidyeyi aldıktan sonra Eyl kasabasında kendi aralarında kutlama partisi yaptığına dair haberler geçtiğini hatırlatarak, “Ancak para Eyl’de değil Dhanane köyünde korsanlara teslim edildi ve burada paylaşıldı. Korsanlar fidye için Eyl kasabasına hiç gelmedi” diye yazdı.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;