Hortum 2 bin ağacı devirdi

Kırka beldesi yakınlarında bulunan ormanlık alanda etkili olan hortum yaklaşık 2 bin ağaca zarar verdi

Hortum 2 bin ağacı devirdi

Eskişehir'de fırtına ve hortum Seyitgazi ilçesine bağlı Kırka beldesi yakınlarında bulunan ormanlık alanda yaklaşık 2 bin ağaca zarar verdi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, hızı saatte 95 kilometreye ulaşan fırtınanın ardından oluşan hortumun Kırka beldesine bağlı Erikli Köyü yakınlarında ormanlık alandaki ağaçlara zarar verdiğini bildirdi. Yetkililer fırtına ve horumdan zarar gören yaklaşık 2 bin çam ağacının bazılarının kökünden söküldüğünü, bazılarının da ortadan ikiye bölündüğünü belirtti.

Ağaçların zarar gördüğü ormanlık alanda incelemelerde bulunan Eskişehir Orman Bölge Müdürü Mahmut Aydın şunları kaydetti:

"Sert kışların olduğu bazı yıllarda 'kar kırığı' denilen bu tür olayların olabiliyor. Ancak, Haziran ayında böyle bir afetle ilk kez karşılaşıyoruz. Bu kadar kuvvetli ve yıkıcı hortum bölgemizde görülen bir şey değil. Sahayı görünce gözlerimize inanamadık. Çoğu 90-100 yaşındaki karaçam ağaçlarının yanında 250 yaşındaki devasa çam ağaçlarından da birkaç tanesi devrilmiş. Hasar tespiti yapıyoruz, yaklaşık 1400 metreküp gelen 2 bin ağacımızı kaybettik. Felaketin komşu Kütahya'ya doğru bir koridor şeklinde devam ettiğini gördük. Yıkılan ve kırılan ağaçlarda kabuk böceği üreme tehlikesi olduğundan civar orman köylüleri tarafından hemen kesim ve boşaltma işlemine başlandı."

DHA