'Hoşçakal iki gözüm'lü açılım

'Hoşçakal iki gözüm'lü açılım

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

Başbakan Erdoğan, konuşmasında Türkiye’nin renklerini anlatırken geniş bir yelpaze çizdi. Erdoğan, Türklerin İslamiyetle tanışmasında önemli yeri olan Ahmet Yesevi, Hacı Bayram Veli ve Hacı Bektaş’ı sıraladı. Başbakan, Mevlana ve Ahmet Kaya’yı tek tek saydı. Erdoğan şöyle konuştu:

Bu ülkenin tarihinden, Ahmet Yesevi’yi, Hacı Bektaş’ı, Pir Sultan’ı, Hacı Bayram Veli’yi çıkartmaya kalkarsanız, onları görmezden gelirseniz, onları yok sayarsanız, bu ülke öksüz kalır, yetim kalır, köksüz ve dayanaksız kalır. Yunus Emre’siz bir Türkiye dilsiz kalır. Mevlana’sız bir Türkiye ruhsuz kalır. Sabahat Akkiraz’a kulak vermeyen Türkiye türküsüz kalır. Tatyos Efendi’yi yok sayan Türkiye’nin besteleri yarım kalır.

Cem Karaca bu ülkenin hasretini çektiği kadar, bu ülke de Cem Karaca’nın hasretini çekti. ‘Hoşçakal İki Gözüm’ diyen Ahmet Kaya’ya vefa göstermeyen Türkiye’nin şarkıları eksik kalır. Mehmet Akif’siz Türkiye düşünülemezse, Nazım Hikmet’siz bir Türkiye de eksik sayılır. Ahmedi Hani’siz (Kürtçe kaleme alınmış Mem-u Zin adlı aşk hikayesinin yazarı), Said-i Nursi’siz bir Türkiye’nin maneviyatı noksan kalır.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;