'Hoşgeldin sultan' karşılaması

Başbakan Erdoğan, dün gittiği Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta “Hoşgeldin sultan” pankartlarıyla karşılandı

'Hoşgeldin sultan' karşılaması

Resmi temaslarının ardından Türklerin yaşadığı Kuvaşra Köyü’nde binlerce kişiye seslenen Erdoğan, İsrail’e sert mesajlar gönderdi. Başbakan, miting havasında geçen konuşmasında, “Katillerden tüm yaptıklarının hesabını Allah’ın izniyle soracağız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi görüşmelerde bulunmak üzere Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gitti.

Erdoğan’a Beyrut’ta bir grup “Hoşgeldin sultan” diye sevgi gösterisinde bulunurken, başka bir grup ise “Yeni Osmanlıları karşılamayın” diye protesto yaptı. Erdoğan, iki gün sürecek temasları için dün geldiği Beyrut’ta Başbakan Saad Hariri tarafından resmi törenle karşılandı. Havaalanından Cumhurbaşkanlığı’na doğru hareket eden Erdoğan’a büyük bir kalabalık sevgi gösterisi yaptı. Lübnan ve Türkiye bayraklarıyla Erdoğan’ın geçeceği güzergâh üzerinde saatlerce bekleyen Lübnanlılar, “Hoşgeldin Sultan Recep Tayyip Erdoğan”, “Türkiye’nin ve dünyanın lideri” pankartları açtı.

ERMENİ ASILLILARDAN PROTESTO

Erdoğan’a Ermeni asıllı Lübnanlılar da protesto gösterisi yaptı. Ermeni grup sözde soykırımı protesto ederek, “Yeni Osmanlılar Lübnan’da”, “Yeni Osmanlıları karşılamayın” pankartları taşıdı.

Başbakan Erdoğan, Türklerin yaşadığı Kuvaşra Köyü’nde yaptığı konuşmada İsrail’e yönelik sert mesajlar verdi, “Katillerden tüm yaptıklarının hesabını da Allah’ın izniyle soracağız” dedi. Lübnan Başbakanı Saad Hariri eşliğinde helikopterle ülkenin kuzeyinde yer alan Kuvaşra Köyü’ne giden ve kalabalık bir

Türkmen topluluğuna seslenen Erdoğan, şunları söyledi:

Kimsenin gücü yetmez

-  Bizler tarih boyunca acıyı da, hüznü de, sevinci de, coşkuyu da hep birlikte yaşadık ve hep birlikte paylaştık. Bu bölgenin, bu coğrafyanın insanlarını tarih birbirine kardeş eylemiştir. Bu kardeşliği bozmaya, bizim aramıza fitne sokmaya asla ve asla hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.

-  Lübnan’da yakın tarihte yaşanan acıları sadece Lübnan halkı değil bizler de yüreğimizin derinlerinde hissettik. Beyrut kuşatma altındayken adeta bizler kendimizi kuşatılmış hissettik. Şatilla’da dökülen kanlar bütün bölgeyi olduğu kadar bizleri de derin bir acıya sevketti. Merhum Mesut Hariri Beyrut’ta katledildiğinde, şehit edildiğinde Lübnan’ın acısını bizler de aynen yaşadık.

-  Lübnan’a acımasızca yağan bombalar Lübnan’ın çocuklarına yönelik insanlık dışı saldırılar bizim de yüreğimizi sızlattı. Biz nasıl Lübnan’ın acılarını yüreğimizde hissettiysek eminim ki Lübnan da Mavi Marmara’da şehit edilen 9 Türk’ün acısını yüreğinde hissetti. Şimdi biz Kabil, Bağdat, Darfur, Karabağ dediğimizde birileri meseleyi farklı yerlere çekmeye çalışıyor. Biz insanlığımızın gereği olarak sesimizi yükseltiyoruz.

-  Akdeniz’de korsanlık yapanlara, masum çocukları, masum sivilleri acımazsızca katledenlere karşı hakkı savunmaya devam edeceğiz. Biz insanlık adına, vicdan adına, masum yavrular adına Kudüs demeye, Gazze demeye, Beyrut demeye devam edeceğiz. Biz barış, adalet, uluslararası hukuk diyeceğiz. Biz gerektiğinde katile katil diyeceğiz.

-  Katillerden tüm yaptıklarının hesabını da Allah’ın izniyle soracağız. İsrail hükümeti artık şunu görmek zorundadır. Bu bölgede barış olursa bundan bölge kazandığı kadar kendisi de kazanır. Bu bölgede savaş olursa,  bundan bölge insanı zarar gördüğü kadar kendi insanı da zarar görür.

-  Onun için İsrail hükümetini bir kez daha hatalarından dönmeye, özür dilemeye, hem bölge için hem bölge halkı için hem de kendisi için barışa gelmeye davet ediyoruz. İsrail’in bölgeyi de dünyayı da ateşe atacak provokatif faaliyetleri bir an önce durdurmasını istiyoruz. Tüm dünyanın da bu bölgede kalıcı barışın tesisi için artık elini yüreğine koyup, adaletten, hukuktan yana tavır almasını istiyoruz. ”

Lübnan’da Osmanlı karşılamasıİKİ gün sürecek resmi ziyaret için ANA uçağı ile Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gelen Başbakan Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanları Zafer Çağlayan, Faruk Çelik ve geniş bir heyet eşlik etti. Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Beyrut Havaalanı’na inen Erdoğan’ı samimi bir şekilde karşıladı.

Miting gibi okul açılışı

Başbakan Erdoğan’ı, Lübnan’da ilk olarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman kabul etti. Yaklaşık 1 saat süren heyetlerarası görüşmelerin ardından Erdoğan ve Süleyman, 15 dakika baş başa görüştü. Erdoğan daha sonra Türkmenlerin yaşadığı Kuvaşra Köyü’nde miting gibi bir okul açılışı yaptı. “Abdulhamit’in torunları hoşgeldiniz”, “Zor günlerin adamı, hoşgeldiniz” afişleri asan Lübnanlılar, Erdoğan’ı görebilmek için birbirini ezdi. TİKA’nın yaptırdığı okulun açılışı için köy içinde kurulan dev platformun önünde toplanan Türkmenlere Türkçe ve Arapça müzikler dinletildi. Türkmenlere hitap eden Erdoğan’ı dinleyenler arasında Ermeni cemaatinin önde gelen isimleri de yer aldı.

HÜRRİYET

2