HSBC Türkiye'de icra başkanlığına Spurling getirildi

HSBC Türkiye'de icra kurulu başkanı değişiyor. Piraye Antika görevini HSBC Grubu yöneticilerinden Martin Spurling'e devredecek

HSBC Türkiye'de icra başkanlığına Spurling getirildi

Jersey’den geliyor

HSBC Türkiye İcra Kurulu Başkanı Piraye Antika, görevini, HSBC Grubu uluslararası yöneticilerinden Martin Spurling’e devretmeye hazırlanıyor. Bankadan yapılan yazılı açıklamaya göre, Martin Spurling, gerekli yasal izinlerin alınmasının ardından 30 Eylül itibarıyla bankadaki yeni görevine başlayacak.

HSBC Grubu bünyesinde uluslararası yönetici olarak 20 yıldır çalışan Martin Spurling, en son İngiltere’ye bağlı Jersey adasındaki HSBC’nin icra kurulu başkanlığını yürütüyordu.

 Antika grupta kalacak

Piraye Antika ise HSBC Türkiye’deki yönetim kurulu üyeliğine devam edecek. Ayrıca HSBC Grubu Avrupa Ortadoğu ve Küresel İşkolları Yönetim Kurulu Başkanı Stuart Gulliver ile HSBC Grubu Kıta Avrupası İcra Kurulu Başkanı Peter Boyles’un özel danışmanı olarak görev yapacak.

HSBC’nin Türkiye pazarına girdiği 1990’dan bu yana bankada görev yapan Piraye Antika, 1993’ten beri de bankanın icra kurulu başkanıydı. Bankanın büyüklüğü, Antika’nın yönetiminde 65 şehirde 335 şubeye ve 6 bin 500 çalışana ulaştı.

Banka çok başarılı

HSBC Grubu Kıta Avrupası İcra Başkanı Peter Boyles yeni atamalara ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “HSBC Grubu adına, Piraye Antika’ya, HSBC Türkiye’yi bugün grubumuzun Kıta Avrupası bölgesindeki en başarılı bankalarından biri haline getiren olağanüstü katkı ve emeklerinden dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Türkiye, gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalardaki müşterileri birbirlerine bağlaması açısından ciddi fırsatlar sunuyor. Martin Spurling’in iyi bir seçim olduğuna inanıyorum.”

Kendi isteğiyle bırakıyor

HSBC Türkiye’de 17 yıl boyunca genel müdürlük görevini yürüten Piraye Antika, banka arkadaşlarına yazdığı mektupta, görevi ‘özel nedenlerden ötürü’ kendi isteğiyle bıraktığını belirtti. Piraye Antika’nın özel hayatına, yapmak istediği farklı işlere zaman ayırmak istediği, bu nedenle kendisine sunulan yönetim kurulu başkanlığı görevini de reddettiği belirtiliyor. Aynı zamanda Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı olan Piraye Antika, bu kurumdaki görevine devam edecek.