'HSYK adaylarına mahalle baskısı var!'

HSYK üyeliği için adaylığını ilk açıklayanlardan Bursa Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya'nın eleştirisi...

'HSYK adaylarına mahalle baskısı var!'

Anayasa değişikliği ile ilgili referandum oylamasında ‘Evet’ çıkmasının ardından, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği için adaylığını ilk açıklayanlardan Bursa Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya, adaylara Ankara merkezli ‘mahalle baskısı’ olduğunu iddia ederek, “Bizi taşralı olarak görüyorlar. Hem bize,hem de bize oy verecek yargı mensuplarına mahalle baskısı yapılıyor” dedi.

Adaylık açıklamasının ardından, tarafsız ve bağımsız oy kullanılmasını engelleyici davranışlar ile karşılaştığını ileri süren Özgür Katip Kaya, “Kısacası mahalle baskısına maruz kalıyoruz. Bizleri taşralı olarak görenler, ‘Niçin aday oldunuz’ şeklinde tavır sergiliyor. Bizlere doğrudan olmasa da, eş dost aracılığı ile bu mesajı iletiyorlar. Bizi desteklemek isteyen yargı mensubu arkadaşlarımıza, bizlere verecekleri desteğin boşuna olduğu havası yaratılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

Özellikle Ankara kaynaklı bu baskıların, son zamanlarda arttığını ifade eden Kaya, “Son zamanlarda, nitelikli unvanlara sahip olan meslektaşlarımızın, ben ve benim gibi aday olmak isteyenlerden rahatsız olduklarına şahit oldum. HSYK’ya aday olmak, sadece unvanlı hakim ve savcılara ait bir hak değildir” dedi.

‘OYUNUZA HAKİM OLUN’

HSYK'ya seçilecek üyelerin Ankara tarafından belirlenmesinin, taşrada görev yapan hakim ve savcılara saygısızlık olduğunu savunan Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya, “Meslektaşlarımızı küçük gören, değer vermeyen, hak ve özgürlüklerini yeteri kadar korumayan, bizlere karşı sorumluluklarını yerine getirmeyen ve bizleri kapısında saatlerce bekleten, memur gören anlayışı reddediyoruz. Bu tür anlayışa göz yumulması halinde, yeni ayrıcalıklı insanlara hizmet etmiş oluruz, yeni patronlar seçmiş oluruz. Lütfen oyunuza hakim olun” diye konuştu.

Nail KAHRAMAN / DHA