HSYK: Yargı savunma konumunda

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, Yargıtay'ın dinlenmesinin ortaya çıkmasının ardından yaptığı açıklamada, yargının savunma konumunda olduğunu söyledi

HSYK: Yargı savunma konumunda

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, dinleme olaylarıyla ilgili olarak HSYK'nın gerekli değerlendirmeleri yaptığını belirterek, "Dinleme olayları son zamanlarda giderek artan bir şiddetle süre gelmiş ve toplumda herkesin sade vatandaşın dahi dinlendiği paranoyası yaratmış, daha sonra da kurumların içine girebilecek, bir takım kanunsuz dinleme noktalarına gelmiş iddialarıyla karşı karşıyayız. HSYK bu konularda son derece hassas. Ama karar mekanizmasında bulunduğumuz Gerekli açıklamaları ve önümüze gelmeyen işlerle ilgili olarakta değer yargısı koyma durumunda da değiliz" diye konuştu. 

'DİNLEMELERİN SÜRDÜĞÜNÜ GÖRÜYORUZ'

Son zamanlarda gündeme gelen Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve YARSAV Başkanı'yla ilgili olarak yansıyan konuların hünez kurula intikal etmediğini belirten Özbek, "Gerekli değerlendirmeyi yapmak için konuların intikalini bekliyoruz. Burada görevli olan Adalet Bakanımızdır. Kendisi kurulun başkanıdır.

Kurumun aldığı kararın da bugüne kadar Yargıtay denetimine sunulmadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Dinlemelerin sürdüğünü görüyoruz. Müfettişler tarafından yapılacak başvurulara dayanılarak verilen kararlarda, hakimlerin bir takım endişeleri taşıdığı, talebin geri çevrilmesinde bir takım sıkıntılar yaşandığını duyuyoruz.

Fakat tüm teşkilatımızdan istediğimiz şudur. Hiçbir endişe altında kalmadan, kendilerine intikal eden bu ve benzeri başvurularda, özellikle yasaya uygun kararların üretilmesi bakımından hassas davranmaları gerektiğini bekliyoruz." dedi

AÇIKLAMADA ADALET BAKANI'NA SUÇLAMA

HSYK adına yapılan yazılı açıklamada, HSYK’nın daha önce hakim ve savcılar hakkındaki dinleme kararlarının bozulmasına ilişkin 11 Haziran 2009 tarihinde bir karar aldığı hatırlatıldı.

Ancak “HSYK Başkanı” sıfatı olmasına rağmen, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in bu kararı hala uygulamaya sokmadığı hatırlatılarak, “Adalet bakanı kendisinin başkanı olduğu yüksek kurulun kararını yerine getirmediği gibi, kendisine bağlı adalet müfettişleri eliyle” dinlemelerin önünü açtığı ifade edildi.

Açıklamada, “HSYK kararlarını uygulamak bir hak değil, görevdir” denildi, bunun “kabul edilemez bir durum” olduğu vurgulandı. Yazılı açıklamada, bu tip dinlemelerin “normal vatandaşların günlük yaşamda bile insan haklarının ihlali” olduğunun altı çizildi.