HSYK'da Ergenekon kilidi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) atama krizi gittikçe büyüyor. HSYK, Turan Çolakkadı ve Zekeriya Öz'ü görevden almak istedi

HSYK'da Ergenekon kilidi

Bir süredir hükümete yakın gazetelerde yazılan ancak hem Adalet Bakanı Sadullah Ergin hem HSYK’nın seçilmiş üyelerini temsil eden Başkanvekili Kadir Özbek’in ‘Yok’ diyerek yalanladığı kriz doğru çıktı.

HSYK dün Adalet Bakanlığı’nın Kurul’a gönderdiği adli yargı unvanlı mahkeme başkanı ve başsavcıların atanmasıyla ilgili yaz kararnamesi taslağını görüşmek üzere toplandı.

HSYK Başkanvekili Özbek, toplantı öncesinde “Kurul çalışmalarında önemli sıkıntılarımız var aşmaya çalışıyoruz” dedi. Özbek’in sinyalini verdiği kriz bir süre sonra Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayla ortaya çıktı.

‘Davalara müdahale demek’


Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1271 hakim ve savcıyı kapsayan kararnamenin 16 Ağustos’ta açıklandığı belirtilerek şöyle denildi: “Ana taslaktan kalan 67 hakim ve savcı ile unvanlılar taslağındaki 79 hakim ve savcının durumlarının görüşülmesi sürerken, HSYK üyelerince 84 kişinin isimleri görüşülmeyi bekleyen kararnameye eklenmek üzere, 140 kişinin isimleri ise durumları değerlendirilerek gerekirse kararnameye eklenmek üzere teklif edilmiştir.

Bu teklifler içerisinde başta İstanbul, Erzurum ve Diyarbakır olmak üzere özel yetkili mahkemeler ve savcılıkların yapısını tamamen değiştirmeye dönük öneriler de bulunmaktadır.

Bu önerilerin görülmekte olan davalar ile yürüyen soruşturmalara doğrudan müdahale etme sonucunu doğuracağı açıktır. Kararname taslaklarının karara bağlanmayan bölümleri geri çekilmiştir.”

24 kritik savcı ve hakim

HSYK’nın yargı kökenli 5 üyesinin, aralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ile Zekeriya Öz, Fikret Seçen gibi Ergenekon savcılarının da bulunduğu 24 ismin görev yerinin değişmesini istediği öğrenildi.

Bunun üzerine Adalet Bakanı Ergin’in kararname taslağını geri çekerek kurul toplantılarını kilitlediği belirtildi. Kriz yüzünden 138 unvanlı hakim ve savcının 79’unun ataması yapılamadı.

Ergenekon sanığı Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in Sinop atamasının ise tamamlandığı öne sürüldü. Kadir Özbek, yasaya göre bakanlığın kararnameyi geri çekme hakkı bulunmadığını söyledi.

‘Hani iş yükleri fazlaydı’

Bakanlığın yapılamayan atamaları 12 Eylül’deki referendum sonrasına bırakması bekleniyor. Referandumda ‘Evet’ çıkması durumunda atamaları yapısı bütünüyle değişecek HSYK yapacak.

Adalet Bakanı Ergin, Özbek’in yaptığı açıklamada “Biz mahkeme başkanlarının talebini yerine getirmeye çalışıyoruz” dendiğini belirterek “İş yükü fazla ve yeni hakim ihtiyacı varsa, mevcut hakim ve savcıların niye görevden alınmasını istiyorlar” dedi.

Ergin, özel yetkili mahkemelerin şu andaki iş yükünün HSYK’nın her mahkeme için belirlediği iş yükü standardının çok altında olduğunu vurguladı.

İŞTE O İSİMLER

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, savcılar Zekeriya Öz, Fikret Seçen, Mehmet Ali Pekgüzel, Balyoz soruşturmasında 31 kişiyi tutuklayan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Ali Efendi Peksak, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi İdris Asal, Habur ve Kandil’den gelen 34 PKK’lı ve faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturmaları yürüten Diyarbakır Başsavcısı Durdu Kavak, İlhan Cihaner iddianamesini kısa sürede hazırlayan Erzurum Cumhuriyet Başsavcıvekili Taner Aksakal, savcılar Mehmet Ali Kurt ve Ender Karadeniz, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Kuş, Cihaner’i yargılayan Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Karatay ile Cihaner hakkında arama ve tutuklama kararı veren Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi İsmail Şahin.”

3