HSYK'nın yaz kararnamesinde çarpıcı isimler

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yaz kararnamesinde çarpıcı isimler dikkat çekti

20 Haziran 2011, Pazartesi 08:54
A A

HSYK’nın 1816 adli, 254 idari hâkim ve savcıyı kapsayan yaz kararnameleri açıklandı.

YARSAV’ın Kurucu Başkanı Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu İstanbul’a hâkim olarak atandı. CHP’den milletvekili seçilen İlhan Cihaner’i makamında gözaltına alan Erzurum Savcısı Osman Şanal, Antalya Savcılığı’na atandı.

Eminağaoğlu ve Abdurrahman Yalçınkaya döneminde Ak Parti’den sorumlu savcı olan Zekeriya Sevimli’nin de aralarında bulunduğu 16 Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve 18 Yargıtay tetkik hâkimi, kürsü hâkim ve savcılığı görevlerine atandı.

Ak Parti’nin kapatma davası sırasında görev alan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Sevimli’nin Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı’na atanması dikkat çekti. HSYK yedek üyesi Hayrettin Türe ise Ankara hâkimliğinden, Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na terfi ettirildi. Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı’yken Ergenekon soruşturması kapsamında 3’üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’e şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran, daha sonra Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirilen Sinan Kuş, Kartal Cumhuriyet Savcılığına atandı.

Faili meçhul cinayetleri araştıran Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak da İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirildi. Ergenekon ve Balyoz davaları kapsamında tutuklu bulunan Albay Dursun Çiçek’in şikayet ettiği hâkim Rüstem Eryılmaz ise İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na getirildi.

Ergenekon savcısı Kasım İlimoğlu’nun özel yetkisi alınarak Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı’na atanması dikkat çekti. Cihaner soruşturmasını yürüten Erzurum Cumhuriyet Başsavcıvekili Taner Aksakal, Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Cengiz Hacıosmanoğlu da İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne atandı.

HÜRRİYET

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;