HSYK'ya en sert tepki AK Parti'den

HSYK'ya en sert tepki AK Parti'den

17 Şubat 2010, Çarşamba 15:18
A A

Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in dün Erzurum Özel Yetkili Savcısı tarafından gözaltına alınması ile başlayan deprem ve bugün yaşanan şok gelişmeler Türkiye'nin gündeminde baş sıraya oturdu. Cemaatlerle ilgili soruşturma yürüten Cihaner'i gözaltına alıp tutuklanmasını isteyen savcıların yetkilerinin alınmasına Ak Parti'den sert tepki geldi...

'HSYK'NIN YAPTIĞI AÇIK BİR SUÇTUR'

AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, HSYK yargı bağımsızlığına darbe vurmuştur dedi.- Bozdağ, yürütülmekte olan bir dava ile ilgili olarak hiç bir başvuru olmaksızın durumdan vazife çıkararak savcıları görevden alması açık bir suçtur.- Yargı bağımsızlığına müdahale dilmiştir.- HSYK, dokunulamaz imtiyazlı bir zümre oluşturmuştur.- Siyasetçiler gibi tavır koyan bir HSYK ile karşı karşıyayız.- Muhalefetin, HSYK'nın aldığı bu skandal kararı eleştirmesi gerekirken bu kararı onaylaması ayıptır.- Hükümet yargıya müdahale deniliyor. Buna dair bir tane örnek verebilir misiniz? HSYK'nın aldığı bu karar müdahalenin ta kendisidir.- Hukuk devleti ilkesini ihlal eden bu kararı tarih utançla yazacaktır.- Bu karar, ceza kanunu bakımından 'Adli yargılamayı ihlal' suçudur.

HSYK'NIN KARARINA İLK TEPKİLER

ADALET BAKANI HİKMET SAMİ TÜRK:

Gerçekten yargıda bir deprem. Öyle anlaşılıyor ki Erzincan'da görevini yapan bir başsavcı tarafından eski DGM'lerin yerini alan özel savcılar tarafından bir soruşturma ve sonunda tutuklama kararı veriliyor. Son zamanlarda bizde çok kolay tutuklama kararı veriliyor. Sadece bir şüphe oluştuğuna ilişkin karar değil, şüphelinin kaçması, delil karartması ihtimali de olması gerekiyor.HSYK'nın aldığı karar geçici bir tedbirdir. Tüm detaylarıyla ortaya çıkarılması için Erzincan'a bir müfettiş gönderilmesi gerekiyor.Tutuklanan savcı hakkında yargılama aşamasına gidilirse, zaten yargılama Yargıtayda yapılacaktır. O bakımdan Yargıtay da şimdiden harekete geçmesi gerekir.Herkesin kanunla kendine verilen yetkinin sınırları içinde olması gerekir. Yargıç bağımsızlığı da son derece önemlidir. Eğer bir hakimin dahi hukuki güvencesi yoksa, o zaman bu ülkede hukunun ne durumda olduğu tartışılır.

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay:

- Herkesin gözü önünde kişilerini kendi yarattığı hukukla hukuksuzluk sürüyor. Bu, kimi hukuk adamlarının eliyle kararlılıkla devam ediyor. Nihayet gelinen noktada Erzurum Başsavcısı ve kimileri derebeyi anlayışıyla kendi hukuklarını yarattılar. Anasayanın açık hükümlerini yok farzederek yeni bir hukuk yarattılar. HSYK da tepkisini böyle gösterdi.

MHP'Lİ ŞANDIR: KURUM İÇİ ÇATIŞMAYA DÖNÜŞTÜ

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in gözaltına alınmasını "Dehşet duyuyoruz. Kurumlar arası çatışmayı geçti kurumlar içi çatışmaya, iktidar mücadelesine dönüştü"şeklinde değerlendirdi.Şandır Meclis’te gazetecilerin sorusu üzerine Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in, Erzurum özel yetkili savcısı Osman Şanal tarafından gözaltına alınmasını değerlendirdi. Bu olayların Türkiye’ye yakışmadığını söyleyen Şandır, 7 yıllık AKP iktidarının ülkenin çivisini çıkardığını kaydetti. Şandır "Artık kurumlar arası çatışmayı da geçti, kurumlar içi çatışmaya, iktidar mücadelesine dönüştü. Bu görüntüler Türkiye’ye de demokrasiye de yakışmaz. Dehşet duyuyoruz. Bir an önce gerçeğiyle olan bitenin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Özel yetkilerin kaldırılması konusunun ise detayları henüz bilinmiyor. Tüm bu olayların sorumlusu siyasi iktidardır. O yönetiyor, sorumlu ve yetkili AKP iktidarı. Bu yaşananlar sağlıklı olmayınca, sonucun da sağlıklı olacağından ümitli değilim. Sürecin nereye uzanacağını tahmin etmek mümkün değil" diye konuştu.

 DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk:

 -Yargıtay Başkanı da teminatlı değilse, başsavcı teminatlı değilse siz Türkiye'de teminat içinde olabilir misiniz? Yargı güvencesi kalkmış durumdadır. Bu bir büyük fiyaskodur. Ben şimdi, Yargıtay Başkanı'nı kim tutuklayacak onu merak ediyorum.

(Milliyet)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;