'Hukuk saygısını sevsinler bu başbakanın'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında Başbakan Erdoğan'a yüklendi

01 Aralık 2009, Salı 15:02
A A

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Baykal, konuşmasında, Kürt sorunu sürecinde yaşanan olayları kastederek, yaşananlardan eskiden sadece PKK sorumlu tutulurken, girilen süreçte, toplumun kesimlerinin birbirini suçlar hale geldiklerini ileri sürdü. 

CHP lideri, açılım sürecini kastederek, devletin, ‘PKK ile iş tutmaya’ başlamasından sonra, olayın PKK olayı olmaktan çıktığını savundu. CHP lideri ayrıca, memurların gerçekleştirmiş olduğu ‘uyarı grevine’, Başbakan Erdoğan’ın, “Hukuka aykırıdır bu yaptığınız,” dediğini hatırlattı ve “Hukuk saygısını sevsinler bu Başbakanın,” diyerek Erdoğan’ı eleştirdi.

“EN HIZLI KÜÇÜLEN ÜLKELER ARASINDAYIZ”

Grup konuşmasına, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirerek başlayan CHP lideri, iktidarı, ülkeyi muazzam bir borç sıkıntısı içine sokmakla suçladı. Baykal, bu borçlanmaya rağmen Türkiye’de herhangi bir atılıma şahit olunmadığını kaydetti. CHP lideri, yoksul ülkelerin bile büyük atılımlar yapmış olduğu bir dönemde Türkiye’nin ise büyük bir borçla karşı karşıya bırakıldığını dile getirdi ve Türkiye’nin, dünyada en hızlı küçülen ülkeler arasında yer aldığını savundu.

BAŞBAKAN “HUKUKA AYKIRIDIR" DEMİŞTİ

Baykal, hükümetle sendikalar arasında yürütülen memur maaş zamlarına da değindi ve sendikalarla birlikte Uzlaştırma Kurulu’nun da, yüzde 4+4’lük bir zammı onaylamış olmasına rağmen yüzde 2,5+2,5’te ısrar edilmesini hatırlattı ve bunun üzerine yapılan “uyarı grevine” dikkati çekti. CHP lideri, memurların grevine, Başbakan Erdoğan’ın, “Hukuka aykırıdır bu yaptığınız,” dediğini hatırlattı ve “Hukuk saygısını sevsinler bu Başbakanın,” diyerek Erdoğan’ı eleştirdi.

“HÜKÜMET VAR MIDIR SOGULAMAK DURUMUNDA KALDIK”

Hükümetin demokratik açılımını da eleştirmeye devam eden CHP lideri Baykal, “Geride bıraktığımız dönemde hükümet var mıdır yok mudur, yasalar işliyor mu işlemiyor mu hepimiz üzüntü içinde sorgulamak durumunda kaldık,” dedi. PKK’nın kuruluş yıldönümünün, örgütün kurulduğu binada ‘resmen’ kutlanmış olduğunu söyleyen Baykal, bu etkinliğin, milletvekillerinin katılımıyla, ‘devletin gözü önünde’ televizyonların çekimleri eşliğinde yapıldığına dikkati çekti.

“ALIN SİZE AÇILIM!”

Son günlerde, şehirlerde düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerine saldırılarda bulunulduğunu da hatırlatan Baykal, bunun, demokratik açılımın bir sonucu olduğunu, “ ‘Açılım, açılım’ diyordunuz, alın size açılım,” sözleriyle savundu. CHP lideri, “Bu olaylar olurken, karakollar basılırken İçişleri Bakanı nerede?” diye sordu.

“OLAY PKK OLAYI OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

Baykal, Kürt sorunu sürecinde yaşanan olayları kastederek, yaşananlardan eskiden sadece PKK sorumlu tutulurken, girilen süreçte, toplumun kesimlerinin birbirini suçlar hale geldiklerini ileri sürdü. CHP lideri, açılım sürecini kastederek, devletin, ‘PKK ile iş tutmaya’ başlamasından sonra, olayın PKK olayı olmaktan çıktığını savundu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;