Hukuki değil siyasi

Polise taş atan çocukların bile tutuklandığı Türkiye'de, Kandil Dağı'ndan 'terörist' kıyafetiyle gelen PKK'lılar serbest kaldı

21 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

YARGI SEFERBER OLDU

Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla, önceki gün Kuzey Irak’taki Mahmur Kampı’ndan 26, Kandil Dağı’ndaki terör yuvasından da 8 kişi Türkiye’ye gelmişti. Şırnak Silopi’deki Habur Sınır Kapısı’dan giriş yapanlar için yargı seferber oldu. Örgütle bağlantısı olup da sınırdan Türkiye’ye giriş yapanların, olağan şartlarda gözaltına alınarak Diyarbakır’a götürülmesi ve buradaki özel yetkili savcılıkta sorgulanması gerekiyordu. Ancak, bu kez özel yetkili 4 savcı, Diyarbakır’dan Habur’a gitti.

02.00’YE KADAR SORGU

Grup, sınır kapısının 200 metre ilerisindeki Tarım İl Müdürlüğü binasına götürüldü. Önceden hazırlanan odalarda tutulan ve sağlık kontrolünden geçirilen grup, özel yetkili savcılarca akşam saat 21.00’den, gece 02.00’ye kadar sorgulandı. Sorgu sürerken, polis bariyerleriyle çevrilen binanın önünde sürekli olarak bir ambulans da bekledi. Söz konusu binanın, güvenlik şartları uygun olduğu için önceden seçilerek hazırlandığı bildirildi.

İFADELER HEP AYNI

Sorgulanan 5’i Kandil, 24’ü Mahmur’dan gelen 29 kişi, “Örgüte ne zaman katıldın?”, “Nerelerde bulundun?”, “Neden geldin” sorularına karşılık ortak ifade vererek, “Tıkanan barış sürecini açmak için Öcalan’ın çağrısıyla Türkiye’ye geldik” dedi. Sorgulananlara, “pişmanlıktan yararlanmak istediği” ise sorulmadı. 29 kişiden farklı olarak, 3’ü Kandil, 2’si Mahmur’dan gelen 5 kişi ise sorgularında, “Kürt halkının önderi sayın Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine, barışa katkı sağlamak üzere Türkiye’ye geldim” şeklinde ifade verdi.

SAVCILAR SIKINTIDA ‘

Önderlik’ ve ‘Sayın’ kavramlarının kullanıldığı bu ifade, savcıları sıkıntıya soktu. Sabaha karşı, 5 kişinin ‘örgüt üyeliği’nden tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edildiği haberleri kamuoyuna yansıdı. Ancak 5 kişinin tutuklanmadan önce ifadelerini değiştirmeleri konusunda ikna edilmeye çalışıldığı öne sürüldü.

‘BANA SÖYLEMESİNLER’

Savcılığın müzekkeresinde, 5 kişinin ‘örgüt üyeliği’nden tutuklanmaları talep edildi. Savcıların müzekkereye, 5 kişinin herhangi bir talepte bulunmamalarına rağmen, Türk Ceza Kanunu’nun 221. maddesinde düzenlenen etkin pişmanlıktan faydalanabileceği notu da düşüldü. Müzekkere Silopi’den gelen hakime sunuldu. Bu süreçte, Kandil’den gelen PKK’lı Hüseyin İpek, Vilayet Yakut ve Elif Uludağ ile Mahmur’dan gelen Musa Tomak ve Nurettin Turgut’un avukatları, hakim ve savcılarla görüştü. Hakimin, savcılara “Bu ifadeleri mahkemede tekrarlarlarsa tutuklamak zorunda kalırım” dediği bildirildi.

‘SADECE ‘SAYIN’ KALDI

Hakimin PKK’lıların avukatlarına da “Suça konu kelimeler kullanılmasın. Üsluplara dikkat edilsin. Kimse zor durumda bırakılmasın. Biz de sürece katkı sağlamak istiyoruz” dediği belirtildi. Hüseyin İpek’in bu iki kelimeyi kullanmakta ısrar ettiği belirtildi. Tartışmalar sonunda hakim önüne çıkan 5 kişi, ‘önderlik’ ifadesini kullanmadan, “Sayın Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine barışa katkı sağlamak üzere Türkiye’ye geldim” dedi.

TUTANAĞA GEÇMEDİ

Bunun üzerine hakim, sadece ‘Suçluyu övme’ suçunu oluşturan ‘Sayın Öcalan’ ifadesini de tutanağa geçmeyeceğini belirtti. Avukatlar, şüpheliler ve hakim arasındaki tartışma sonunda, tutanağa “Sayın Öcalan” ifadesi yazılmadı. Ancak tutanakta, 5 kişinin, Öcalan’ın çağrısı üzerine Türkiye’ye geldiklerini söyledikleri açıkça belirtildi.

AÇILIMLA SERBESTLER

Bugüne kadar, Güneydoğu’da yüzlerce kişi, yasal basın açıklamalarına katıldığı gerekçesiyle tutuklandı. Bu tutuklamalara gerekçe olarak basın açıklamasında PKK’yı ve Öcalan’ı övücü sloganlar atılması gösterildi. Ancak bu tutuklamaların aksine, açıkça Öcalan’ın talimatıyla Türkiye’ye geldiğini söyleyen örgüt üyeleri, demokratik açılım sürecinin etkisiyle serbest bırakıldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;