'Hükümet artık inadı bıraksın'

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL ve itfaiye işçilerinin günlerdir sürdürdüğü eylemlere dikkat çekti

'Hükümet artık inadı bıraksın'

14 Ocak’ı bekliyorlar
TEKEL işçilerinin özlük haklarıyla diğer kurumlara geçiş hakkı için başlattıkları eylem 27’nci gününe girdi. Sivil toplum örgütleri, sanatçılar, sendikalar ve odalardan işçilere yönelik destek ziyaretleri devam ediyor.

Ancak TEKEL işçileri dün asıl ziyaretçilerini, 14 Ocak Perşembe günü ağırlayacaklarını duyurdu. O gün, tüm Tekel işyerlerindeki 12 bin işçi Ankara’ya gelecek. Cuma günü ise Türk-İş üyeleri bir kez daha iş yavaşlatma eylemi düzenleyecek.

Fatura ödeme mücadelesi

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, işçileri ile itfaiyecilere ilişkin çağrılarını, dün Tes-İş Sendikası Aydın şubesinin genel kurulunda yeniledi.

İki eylemin sürdüğüne, ayrıca toplumun diğer kesimlerinde de protestolar yapıldığına dikkat çeken Kumlu, “Ülkemizde bunlar oluyor. Hükümete düşen, inadından vazgeçip, taleplerimizi dikkate almaktır. Emeği ile geçinenler çocuklarını okula göndermenin, elektrik, su faturalarını ödemenin mücadelesini vermektedir” dedi.

Zam protestosuna destek

TEKEL işçileri dün, Tüketici Dernekleri Federasyonu’nun (TÜDEF) Ankara, Kızılay’da gerçekleştirdiği zam protestosuna da destek verdi. TÜDEF Başkanı Ali Çetin, eylemde, memurların bütçedeki payının 2003’te yüzde 43 iken 2010’da yüzde 22’ye gerilemesini örnek göstererek, tüketicinin her yıl ‘daha da yoksullaştığını’ belirtti.

“Enflasyon yüzde 5.8’miş. Zamlar yüzde 35-50. Bu yıl yüzde 16 daha yoksullaşacağız” diyen Çetin, hükümetin yapmayı planladığı zamlara karşı olduklarını bildirdi