Hükümet devlet bakanlıklarını kaldırıyor

Turgut Özal hükümetleri döneminden önce sayıları 3-4 olan ve daha sonra sayıları artan 'devlet bakanlıkları' yapılanmasından vazgeçilecek

28 Mart 2011, Pazartesi 18:39
A A

Hükümete 6 ay süreyle bazı konularda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren yasa tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu

Kamu Hizmetlerinin Düzenli, Etkin ve Verimli Bir Şekilde Yürütülmesini  Sağlamak Üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Teşkilat, Görev ve Yetkileri ile Kamu  Görevlilerine İlişkin Konularda Yetki Kanunu Tasarısı, Bakanlar Kuruluna KHK çıkarma yetkisi tanıyor.

Tasarı, kamu hizmetlerinin bakanlıklar arasındaki dağılımının yeniden  belirlenerek; mevcut bakanlıkların birleştirilmesine veya kaldırılmasına, yeni  bakanlıklar kurulmasına, anılan bakanlıkların bağlı, ilgili ve ilişkili  kuruluşlarıyla hiyerarşik ilişkilerine, mevcut bağlı, ilgili ve ilişkili  kuruluşların bağlılık ve ilgilerinin yeniden belirlenmesine veya bunların mevcut,  birleştirilen veya yeni kurulan bakanlıklar bünyesinde hizmet birimi olarak  yeniden düzenlenmesine imkan veriyor.

Tasarı ile bakanlar, pek çok konuda Meclise yasa sunmadan ya da Meclis'te yasa değişikliği olmadan karar alabilecekler.

DEVLET BAKANLIKLARI İCRACI BAKANLIKLARA DÖNÜŞECEK

Hükümet, Bakanlar Kurulu’nun yapısını değiştirecek. Turgut Özal hükümetleri döneminden önce sayıları 3-4 olan ve daha sonra sayıları artan “devlet bakanlıkları” yapılanmasından vazgeçilecek.

Halen 8 olan devlet bakanlıkları, bağlı olan kurumların adıyla anılan icracı bakanlıklara dönüştürülecek. Bununla da kalınmayacak, bağlı kuruluşları fazla olan bakanlıklar da yeni isimlerle bölünecek. Genelkurmay Başkanlığı ve MİT gibi önemli kuruluşlar dışında Başbakanlığa bağlı kuruluş kalmayacak.

Devlet bakanlarının, aslen Başbakanlığa bağlı olan ve bütçe harcamaları açısından Başbakanlık müsteşarının son sözü söylediği kuruluşlardan sorumlu olma dönemi bitecek. İlgili kurumlar, doğrudan “icracı” bakanlıklara bağlanacak ve bütçeleriyle ilgili her türlü tasarrufu da bu bakanlar yapacak. Bu düzenleme sırasında devlet bakanlıkların sayısında değişiklik olabilecek.

 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;