'Hükümet PKK ile anlaşmak zorunda'

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, demokratikleşme için hükümetin PKK'yla anlaşması gerektiğini söyledi

10 Ekim 2009, Cumartesi 19:10
A A

Muş’un Malazgirt ilçesinde ziyaretlerde bulunan DTP Muş Milletvekilleri Sırrı Sakık ile Mehmet Nuri Yaman, partililerle sohbet etti. Parti binasında konuşan Sırrı Sakık, AK Parti Hükümetinin yürüttüğü açılımla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Geçmişte ‘Kürt halkı vardır’ dedikleri zaman cezalandırıldıklarını ileri süren Sakık, parlamentodan alınarak yıllarca siyaseten yasaklı tutulduklarını ve cezaevinde yattıklarını ileri sürdü.

'PKK'YI SİZ DAĞA ÇIKARDINIZ'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılımla ilgili söylemlerinden umutlu olduklarını ifade eden Sakık, şöyle konuştu: “Atılan her adımı destekliyoruz. Ama bir gerçeği de onlara söylüyoruz. Evet demokratik zeminde bizimle oturup konuşabilirsiniz. PKK’yı kim dağa çıkardı? PKK’yı siz dağa çıkardınız.

'PKK TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL'
PKK keyfinden değil sizin inkar politikalarınızın sonucu gitti. Şimdi de dönüp diyorsunuz ki, biz Kürtlere haksızlık ettik. O zaman gidip konuşacak, anlaşacaksınız. Kiminle barışacaksınız? Vallahi onlarla barışacaksınız. Onlarla barışmadan, barış olmaz. Barış da böyle sağlanır.”

PKK’nın bir terör örgütü olmadığını iddia eden DTP Muş Milletvekili Mehmet Nuri Yaman ise kendisinin öyle olmadığına inandığını belirtti. Yaman, “Bir halk, hak ve özgürlük mücadelesi yaptığı iddia edilen bir örgütün arkasında ise ve o halkı temsil eden insanlar ‘Bu benim irademdir’ diye destek veriyorlarsa siz bunu terörist örgüt diye yorumlayamazsınız.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;