Hükümet'e şok: 8. madde düştü

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğinin 2. turunda, teklifin 8. maddesi yeterli oyu alamayarak önerge paketi dışında kaldı

03 Mayıs 2010, Pazartesi 16:43
A A

Parti kapatma ile ilgili düzenlemeleri içeren 8. madde, 327 kabul 76 ret oyu aldı. 

Kurmaylarıyla biraraya gelen Başbakan Erdoğan sonucu, 'Milletvekilleri hakları olan iradelerini kullandı. Aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Paketin geri çekilmesi söz konusu değil' şeklinde değerlendirdi. 

Genel Kurulda gizli oylamaya 410 milletvekili katıldı. 2 milletvekili çekimser kaldı, 3 oy boş çıktı ve 2 oy da geçersiz sayıldı.

Birleşimi yöneten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, gizli oylama sonucunu açıklarken, "İlgili madde öngörülen beşte üç çoğunlukla (330) kabul oyu
alamadığından reddedilmiştir" dedi. Şahin, daha sonra birleşime bir süre ara verdi.

Sonuç AK Parti grubunda şok etkisi yaparken, Başbakan Erdoğan, partisinin grup başkanvekilleri ile kısa bir değerlendirme toplantısı yaptı.

Teklifin 8. maddesi ile Anayasa’nın "Siyasi Partilerin Uyacakları Esaslar" başlıklı 69. maddesinde parti kapatmayı zorlaştırıcı hükümler getiriliyor; parti kapatma davası açılması TBMM’nin iznine bağlanması öngörülüyordu.

OYLAR İKİNCİ KEZ SAYILDI

Birinci turda, 8. maddenin gizli oylamasına 414 milletvekili katılmış; oylamada 337 kabul, 72 ret oyu kullanılmış; 5 milletvekili çekimser kalmıştı.
Bu arada, gizli oylamaya ilişkin tasnif işlemi herhangi bir karışıklığa neden olmamak için iki kez yapıldı.

Oyların ikinci sayımında da Anayasada öngörülen beşte üç çoğunluğun altında kabul oyları çıktığı belirlendi.

Öte yandan, Anayasa değişikliği teklifinin 8. maddesinin yeterli oyu alamayarak, reddedilmesi CHP ve MHP grubundaki milletvekillerince sevinçle
karşılandı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: YOLA DEVAM

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği teklifinin geri çekilmesinin söz konusu olmadığını ifade ederek, "kesinlikle yola devam" dedi.

Başbakan Erdoğan, Anayasa değişiklik teklifinin 8. maddesinin reddini değerlendirirken de "Ben demokratik parlamenter sistemin bir gereği olan bu neticeyi hayırlı buluyorum. Fakat tabii gönlüm bundan yana değil" diye konuştu.

Erdoğan, TBMM bahçesinde anayasa değişikliğine ilişkin paketin 8. maddesinin oylamasında yeterli oyun alınmamasıyla ilgili soruyu yanıtladı. Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Milletvekili arkadaşlar şu anda oylamalarda hakları olan iradelerini kullandılar, ortaya koydular. Biliyorsunuz, kulübelere kimin dikta ile bir
tatbikat uyguladığı burada çok güzel ortaya çıkıyor. Benim bu noktada arkadaşlarıma ne denli bir dikta uyguladığım ortada. Ama kendi milletvekillerine, gurubuna inanmayanların, milletvekillerini kulübeye dahi göndermeyenlerin demokratik anlayışlarının da ne olduğu gayet güzel bir şekilde ortaya çıkıyor. Dolayısıyla ben demokratik parlamenter sistemin bir gereği olan bu neticeyi, hayırlı buluyorum. Fakat tabii gönlüm bundan yana değil. Çünkü bizim gönlümüz, bu ülkede siyasi partilerin kapatılmasına karşı olduğumuz için ülkemizin bir kapatılmış siyasi partiler mezarlığı olmasını istemiyoruz. Böyle bir şeyi düşünmüyoruz. Siyaseti yapanlar gayet rahat yapsınlar, huzurlu yapsınlar.
Demokles’in kılıcı devamlı başlarında sallanmasın, hep bunu konuştuk, bunu söyledik ve siyasi geçmişimizin içinde biz bunların bir çoğunu yaşadık, yaşıyoruz. Eğer bu noktada tenzih edilmesi gerekenler varsa bunlar ’siyasette suçu işleyenler olmalıdır’ diye bunları da her zaman söyledik, dile getirdik. Bizim bu kanaatlerimiz de bellidir. Bu oylamada böyle bir netice çıkmıştır ve sonuna kadar biz yolumuza yine aynı kararlılıkla devam edeceğiz."

Erdoğan, bir gazetecinin "Yola devam mı?" sözleri üzerine, "Ne demek..." dedi. Bir başka gazetecinin "paketin geri çekilmesi söz konusu değil mi?" sorusuna ise Erdoğan, "Hayır, hayır, kesinlikle yola devam... Şu anda oylamaya aynen devam" diye konuştu.

9.MADDE KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin 9. maddesi 69 ret oyuna karşı 340 oyla kabul edildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;