Hükümetten ÖSYM'ye destek

'Şifreli cevap anahtarı' iddiasıyla zor günler geçiren ÖSYM'ye hükümetten destek geldi

04 Nisan 2011, Pazartesi 17:18
A A

Başbakanlık Yeni Bina'daki toplantı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı.

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, YGS’de şifreleme iddialarıyla ilgili olarak ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in açıklamalarını doğru ve yeterli olduğu kanaatini taşıdıklarını bildirdi.

>> ÖSYM BAŞKANI ASIL SORUYA CEVAP VERMEDİ

Çiçek, Bakanlar kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarda bulunarak, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiçek, YGS sınavındaki şifreleme iddialarına ilişkin olarak "ÖSYM Başkanının açıklamaları sizin için yeterli mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"YGS ile ilgili, bu konu tabii bağımsız bir organda meydana gelen bir gelişmedir. Sayın Cumhurbaşkanımız bir açıklama yaptı. Sayın ÖSYM Başkanı da bir açıklama yaptı biz bu açıklamanın doğru ve yeterli olduğu kanaatini taşıyoruz.

'DOĞRU OLMADIĞI KANAATİ BİZDE DE VAR'

Çünkü neticede işin başındaki kişiler, bu işin sorumluluğunu bilen ve sorumluluk taşıyan insanlardır. Bu iddiaların doğru olmadığı kanaati bizde de var. Zaten savcılık da kendiliğinden bir inceleme başlatmış durumda. Ama şunu da görmemiz lazım, belli bir süreden beri o kurumda yaşanan, geçmişteki olumsuz gelişmeler sebebiyle her imtihanda da benzer şeyler oldu’ tarzında bir peşin hükümle bu kadar insanın zihnini karıştırmak bence çok doğru değil.

Ben bugün gazetelerde okudum, bir kısım dershane sahipleri, bu işle ilgilenen kişiler yapılan işlerde bir yanlışlık olmadığını ifade ediyor. Ama en önemlisi sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamadır. Çünkü bu olay üzerine en üst düzeyde devletimizin yetkilisi, hassasiyet gösteriyor, bilgi alıyor. Kendisini tatmin olduğunu ifade ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanının tatmin olduğu konuda biz de tatmin olmuşuzdur. çünkü konu her yönüyle kendisine ifade edilmiş biz de bu kanaati taşıyoruz. Sayın Milli Eğitim Bakanımızın da kanaati odur bize verdiği bilgide..."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;