Hurda için daha zaman var

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, hurda indiriminin Avrupa'ya uyum sürecinde önümüzdeki yıllarda oluşturulacağını bildirdi

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:05
A A

Hükümet otomotiv, elektronik ve beyaz eşya ile mobilyadaki vergi indirimlerinin bittiğini açıkladı. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun aldığı kararda otomotiv sektörü için vergi indirimini ikame edecek nitelikte bir hurda indiriminin mümkün olmadığı ifade edildi. Açıklamada, “Avrupa’ya uyum için ele alınacak hurda indiriminin önümüzdeki yıllarda olması için çalışma yapılacaktır” denildi.

70 BİN OTOMOBİL SATILDI

Bu arada Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, vergi indirimlerinin sona ermesinden önce, eylül ayında satışların tavan yaptığını söyledi. Satışların 70 bini aştığını söyleyen İbrahim Aybar, “Normalde eylül satışları 40-45 bin olurdu” dedi. Vergi indiriminin bitmesiyle ekimde satışların düşeceğini söyleyen Aybar, “Her yılın son üç ayı hareketli geçer. Ancak bu yıl pek hareket beklemiyoruz” dedi.

İLK KAMPANYALAR GELDİ!

ÖTV indirimlerinin sona ermesinin ardından ilk satış kampanyaları Ford Otosan ve Nissan’dan geldi. Ford ekim ayı boyunca Fiesta, Focus ve Mondeo’nun benzinli C-Max’in dizel Titanium versiyonunda ÖTV artışından kaynaklanan fiyat farkını karşılayacak. Nissan da ÖTV kampanyasını bu ay sürdüreceğini açıkladı. Firma Micra’da 2.189, Note’da 5.771, Qashqai’de 4.902 liraya varan ÖTV desteği sağlıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;