Hüseyin Çelik'ten Bahçeli'ye tepki

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "özür" beklentisine tepki gösterdi.

15 Haziran 2011, Çarşamba 17:05
A A

Hüseyin Çelik kimseye haksızlık ve hakaretlerinin olmadığını belirterek "Sayın Bahçeli söze başlarken hakaretle başlıyor. Giriş gelişme sonuç hakaretle başlıyor, hakaretle devam ediyor. Hakaretle sonuçlanıyor. Bunu sayın Bahçeli’nin kendisi de bilir. Şöyle bir konuşma metinlerine baksa kimin kimden özür dilemesi gerektiğine belki vicdanen karar verir" dedi.

AKP MKYK toplantısı sonrası açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kaset skandallarına ilişkin "önce hesaplaşma sonra helallik" sözlerini ve özür beklentisini değerlendirdi. Kaset tartışmalarının başladığı günden bu yana partilerinin belden aşağı ve gayri ahlaki yöntemlerle rakipleriyle mücadele etmeyeceği vurgusunu yaptıklarını hatırlatan Çelik, "Bizim ne yapmamız isteniyor. Sayın Başbakan’ın bizatihi dedektiflik yapmasını mı istiyorlar? Bu mesele mahkemeye intikal etmiştir. Bizatihi bu işin mağduru olduğunu iddia eden insanlar gidip savcılıklara özellikle detaylı savcılara ipucu olabilecek bilgiler vermezlerse buradan sonuç alınması pek de mümkün olmaz. Nitekim bugüne kadar maalesef bu yapılmamıştır" dedi.

-İYİ NİYETLİ BİR YAKLAŞIM DEĞİL-

Mahkemenin polisten veya BTK ve TİB’den bilgi istemesi durumunda verileceğini ve devletin bütün mekanizmasının bu meselenin hallolması için hazır olduğunu belirten Çelik, şöyle devam etti:

"Ama bunu aydınlatacak olan kimseler esasen bu işin mağduru olan kimselerdir. Bu ülke hukuk devleti ise eğer hukuka inanıyorsak, bu iş mahkemeye intikal etmiş bir mesele ise birilerinin mahkemeye yardımcı olma yerine AK Partiyi suçlaması bence kesinlikle doğru değildir. Kaldı ki biz kimseye bu manada haksızlık ve hakaretimiz yok ki. Bu tabirlerin artık gündeme gelmesini bile istemiyorum. Bir MHP’li yönetici Mersin’de Başbakanın dilini koparmaktan söz etmişti. Bir bakıyorsunuz bir başka siyasi partinin genel başkanı başbakanın dişlerini sökmekten söz ediyor. Buraya varıncaya kadar sayın Bahçeli söze başlarken hakaretle başlıyor. Giriş gelişme sonuç hakaretle başlıyor, hakaretle devam ediyor. Hakaretle sonuçlanıyor. Bunu sayın Bahçeli’nin kendisi de bilir. Şöyle bir konuşma metinlerine barsa kimin kimden özür dilemesi gerektiğine belki vicdanen karar verir. Ama biz bir kez daha söylüyoruz. Eğer seçimden sonra bir beyaz sayfa açılacaksa ve bu geçmişteki bu hakkı tahkirler, teshirler kişilik haklarına saldırılar bir tarafa bırakılacaksa bundan Türkiye, Türk siyaseti kazançlı çıkacaktır. Biz bu olgunluğu bekliyoruz insanlardan. Armudun sapı üçümün çöpü hesabı yaparsanız kimse kimseyi affetmez. Kimse kimseye hakkını da helal etmez. İşte herkes sen mi yaptın ben mi yaptım hesapları yapmaya başlar ki bu iyi niyetli bir yaklaşım değil."

-KİMSE YARGISIZ İNFAZ YAPMASIN-

Çelik, basın mensuplarının Tıpta Denklik Sınavı’nın iptali üzerine ÖSYM Başkanı üzerinde bir tasarruf olup oymayacağı yönündeki sorularını da yanıtladı. "Yargısız infaz hoş bir şey değil" diyen Hüseyin Çelik, bununla ilgili bir dava açıldığını, yargının burada bir suç unsuru bulamadığını hatırlattı. YÖK’te devam eden bir inceleme, soruşturma olduğunu da hatırlatan Çelik "Eğer burada bu inceleme soruşturma sonucunda sayın başkanla veya başka bir yetkili ile ilgili bir kusur bir eksiklik görevden alınmasın gerektirecek bir kusur bulunabilir, bulunursa Türkiye bir hukuk devleti ise bunun gereği yapılır. Ama işleyen bir mekanizmada her zaman arızalar çıkabilir, her zaman eksiklik aksaklık olabilir. Zaman zaman devlet memurları için bu bir uyarmayı gerektirebilir, bir kınamayı gerektirebilir. Cezalar getirebilir. Bir insanın görevden uzaklaştırılması, azledilmesi çok ağır bir cezadır. Ama eğer buna uygun düşen bir suçu varsa hiç kimse layüsel değildir. Yani hiç kimse sorumsuzluk makamında değildir. Böyle bir şey gerekirse ilgili kurumlar bunu yapar. Ama ben meselenin bütün detaylarına vakıf olmadığım halde böyle yapılmalı veya yapılmamalı diyecek durumda değilim. Kimse lütfen yargısız infaz yapmasın. Ortada fiili bir durum varsa ilgili merciler el koymuştur ve gereğini yapacaktır" dedi.

-MİLLETVEKİLİ SAYISI DÜŞMEDİ-

Çelik, MHP’nin itirazlarının sonuç bulduğu ve AKP’nin milletvekili sayısının düştüğü yönündeki haberleri de yalanladı. En genç milletvekili Muhammet Bilal Macit’in milletvekili seçildiğini kaydeden Çelik, "Hayırlı olsun. Ak Partinin milletvekili sayısı 325’e düşmedi. 326’da kaldı. İl birleştirme tutanaklarının sonuçları yayınlandı. Belki çok büyük bir oy farkıyla değil cüzi bir oy farkıyla da olsa Muhammet Bilal Macit arkadaşımız seçildi. Kendisinin bir esprisi var. Böyle gidip gidip geldiği için. ’Ben en genç milletvekiliydim. Bu kararsızlık sürecinde bir gecede en yaşlı oldum’ demiştir" diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;