Hüseyin Üzmez tahliye edildi

Bursa'nın Mudanya ilçesinde küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan yazar Hüseyin Üzmez tahliye edildi

09 Mart 2011, Çarşamba 12:29
A A

Bursa’nın Mudanya ilçesinde 2008 yılında, 14 yaşındaki B.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde verilen 13 yıl 1,5 ay hapis cezası Yargıtay’da usulden bozulan Hüseyin Üzmez tahliye edildi. Tahliye sevinci yaşayan Üzmez, "Allah’a şükürler olsun. Beni bundan sonra gazete ve televizyonlarda bol bol izlersiniz" dedi.

>> ÜZMEZ'İN AVUKATI İSTİFA ETTİ

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, 2,5 yıldır tutuklu yargılanan yazar Hüseyin Üzmez, taraf avukatları ve B.Ç’nin babası Bekir Ç. katıldı.

İki tarafın avukatları da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden gelen ve "Üzmez’in akli dengesinin yerinde olduğu" ifade edilen rapora, bir itirazlarının bulunmadığını belirttiler.

Tutuksuz yargılanan Livaze Ç’in rahatsızlığı nedeniyle katılmadığı duruşmada Cumhuriyet Savcısı, Hüseyin Üzmez’in, "hürriyeti tahdit" suçundan beraatini, "cinsel istismar ve küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma" suçundan Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesince cezalandırılmasını, yattığı süre göz önüne alınarak tahliyesini istedi.

ŞEREFİM LEKELENDİ

Mahkeme Başkanı Hakim Kadir Ünal’ın, son savunmasını sorduğu Hüseyin Üzmez, şunları söyledi: "Hadisi şerifler der ki; ’Yalan söyleme’. Ben yalan konuşmuyorum. Burada sizin bilmediğiniz şeyler var. Sizi seviyorum. Bunu da ’size yalakalık olsun’ diye söylemiyorum. Hazırlamış olduğunuz 360 sayfalık beraat kararı için sizi kutluyorum. 55 eserimle, 28 ödül aldım. Bu arada hanımdan ayrıldım, yuvam yıkıldı. B.Ç’nin babası burada, kendisi Kıbrıs kahramanı, şerefli ve namuslu insandır. Şerefim lekelendi. Beni şimdi tahliye etmenizi istiyorum."

ANNEYE BERAAT

Mahkeme, aynı davada tutuksuz yargılanan B.Ç’nin annesi Livaze Ç, hakkında beraat kararı verdi. Yaklaşık 2,5 yıldır tutuklu bulunan yazar Hüseyin Üzmez hakkında ise "Hürriyeti tahdit" suçundan oy çokluğu ile beraat, "cinsel istismar ve küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma" suçundan 13 yıl 1 ay 15 gün hapis kararı verildi.

Mahkeme, tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak Üzmez’i tahliye etti.

Hüseyin Üzmez, cezaevi aracına bindirilirken, gazetecilerin tahliyesine ilişkin sorusuna, "Allah’a şükürler olsun. Beni bundan sonra gazete ve televizyonlarda bol bol izlersiniz" dedi.

TELEFON GÖRÜŞMELERİNDE CİNSEL İÇERİK AVIİŞTE DAVA SÜRECİ

Vakit gazetesi eski yazarı Hüseyin Üzmez'in tutuklanmasına neden olan olay, Bursa Cumhuriyet Savcılığı'nın küçük yaştaki kızları B.Ç.'yi para karşılığı erkeklere sattığı öne sürülen anne Livaze Ç. ile babası Bekir Ç.'nin telefonlarını dinlemesiyle ortaya çıktı. Savcılık, yapılan konuşmalardan Hüseyin Üzmez'in iddiaya göre, bir süredir ilişkisi olan 36 yaşındaki Livaze Ç. adlı kadının 14 yaşındaki kızı B.Ç. ile İstanbul ve Mudanya'daki evinde defalarca 'cinsel saldırıda' bulunduğunu belirledi. İlerleyen yaşı nedeniyle cinsel ilişkiye giremeyen Hüseyin Üzmez'in, B.Ç. ve annesinin cinsel organlarını okşayıp, öptüğü de telefon görüşmelerinden anlaşıldı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 25 Nisan günü savcılığın talimatıyla Hüseyin Üzmez ile B.Ç. ve annesi Livaze Ç.'yi Mudanya İlçesi'nde gözaltına aldı. Kendisine 'komplo' kurulduğunu ileri süren yazar Hüseyin Üzmez, sorgusunda B.Ç. ile evlenmeyi düşündüğünü, o nedenle birlikte olduğunu söyledi. Mudanya Sulh Ceza Mahkemesi 26 Nisan günü Hüseyin Üzmez ile suça yardımcı olduğu gerekçesiyle B.Ç.'nin annesi Livaze Ç.'yi tutukladı. B.Ç. ise Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

Hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'küçük yaştaki kıza cinsel istismar' suçlamasıyla dava açılan Hüseyin Üzmez ile 'kızını fuhuşa teşvik' suçundan 20 yıl hapsi istenen anne Livaze Ç.'nin yargılanmasına aynı yılın Eylül ayında başladı. Yapılan ilk duruşmada B.Ç.'nin babası Bekir Ç., önceki ifadelerini kabul etmeyip, Hüseyin Üzmez'den şikayetçi olmadıklarını söyledi. Mahkeme heyetinin yaşanan olaylardan B.Ç. isimli kız çocuğunun ne kadar etkilendiğinin belirlenmesi için İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda muayene edilmesine karar verdi.

DAHA ÖNCE DE TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Mahkeme kararından sonra Adli Tıp Kurumu'nda B.Ç.'ye yapılan jet hızıyla muayene ve kontrollerde, yaşı küçük kızın yaşananlardan dolayı beden ve ruh sağlığı bozulmadığı yönünde rapor verilince tutuklu sanık Hüseyin Üzmez ile B.Ç. cezaevinde 185 gün tutuklu kaldıktan sonra 28 Ekim 2008 tarihinde çıktıkları ikinci duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hüseyin Üzmez, B.Ç'nin avukatlarının itirazı üzerine İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun bu kez B.Ç'nin beden ve ruh sağlığının bozulduğunu içeren raporu vermesi sonucu 260 gün aradan sonra 14 Temmuz 2009 tarihinde tekrar tutuklandı.

13 YIL BİR AY 15 GÜN CEZA

Yargılandığı Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 16 Eylül 2009 günü "Küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel istismarda" bulunmak suçundan toplam 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan Hüseyin Üzmez, böbrek ve solunum yetmezliğinin yanı sıra ruhsal sorunları nedeniyle tedavisinin tam teşekkülü bir hastanede sürdürülmesi için 538 gün tutuklu kaldığı Bursa E Tipi Kapalı Cezaevi'nden Metris Cezaevi'ne sevk edildi.

Hüseyin Üzmez hakkında verilen hapis cezasının Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından her iki sanık hakkında açılan "Hürriyeti tahdit" suçunun, "Mağdurenin ruh sağlığını bozacak şekilde cinsel istismar suçu" ile birleştirilmesinden sonra, mağdure çocuğun avukatları ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu avukatlarının duruşmaya katılıp katılmadığının sorulmadığını gerekçe göstererek davayı usulden bozdu.

Bursa 4. Ceza Mahkemesi'nde tekrar yargılanan Hüseyin Üzmez'in ikinci kez yargılaması tamamlandı ve tahliyesine karar verildi.

CEZAEVİNDEN ÇIKTI

Bursa’da bugün çıktığı son duruşmada eşinden boşandığını, yuvasının yıkıldığını söyleyen Hüseyin Üzmez, Yargıtay süreci ve cezaevinde kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edildi.

Duruşmanın ardından kaldığı İstanbul Metris Cezaevi’ne getirilen Hüseyin Üzmez, işlemlerinin ardından saat 19.45 sıralarından cezaevinden çıktı. Üzmez, kendisini bekleyen yakınlarına ait otomobile binerek cezaevinden ayrıldı.


 

3

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;