Hyundai, i20'yi Türkiye'de üretecek

Hyundai, i20'yi Türkiye'de üretecek

02 Eylül 2009, Çarşamba 10:36
A A

 

Hyundai Assan Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Kwang-Heum Um, "B segmentindeki başarılı aracımız i20’yi 2010 yılı mayıs ayından itibaren İzmit fabrikamızda üretmeye başlayacağız" dedi.

Um, Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Hyundai’nin son yıllarda kalite ve müşteri memnuniyeti konusunda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ve Türkiye’de binek otomobil pazarında "Türkiye’nin en çok tercih edilen markası" olduğunu belirtti.

İzmit fabrikasının, Hyundai’nin denizaşırı ülkelerde kurduğu ilk fabrika olduğunu hatırlatan Um, Türkiye’de fabrika kurmanın şu ana kadar aldıkları "en iyi kararlardan" biri olduğunu belirtti.

Um, kriz zamanlarında bile Hyundai olarak Türkiye’deki yatırımlarına ara vermediklerini ve yeni araçları hatlarına alarak üretim rakamlarını artırdıklarını anlatarak, Hyundai Motor Company olarak Türkiye’ye ve Türkiye pazarının potansiyeline hep güvendiklerini, yeni bir aracı üretim hattına alırken Türkiye pazarını ve Türk tüketicisinin ihtiyaç ve beklentilerini her zaman öncelikli olarak değerlendirdiklerini söyledi.
"B segmentindeki başarılı aracımız i20’yi 2010 yılı mayıs ayından itibaren İzmit fabrikamızda üretmeye başlayacağız" diyen Um, Avrupalı tüketici için Avrupa’da hazırlanan bir araç olan i20’nin beş kapılı versiyonlarını tüm Avrupa’ya Türkiye’den ihraç edeceklerini bildirdi.

500 KİŞİLİK EK İSTİHDAM

Kwang-Heum Um, Hyundai i20’nin ilk etaptaki üretim rakamının yılda 80 bin adet olacağını ve bu rakamın büyük bölümünün Avrupa ülkelerine ihraç edileceğini anlatarak, Türkiye’ye en az 1 milyar lira karşılığı ihracat girdisi kazandıracaklarını vurguladı.

Türkiye’ye ilk günden bu yana 500 milyon dolar civarında yatırım gerçekleştirdiklerini ve i20’nin üretimiyle birlikte 75 milyon dolar daha yatırım yapacaklarını dile getiren Um, i20’nin üretimiyle birlikte 500 kişilik ek istihdam yaratıp, dolaylı yoldan sağladıkları iş hacmini de 5 bin kişiye çıkarmayı planladıklarını ifade etti.

AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.