i20, yılda 1 milyar lira getirecek

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, üretimi için 100 milyon dolarlık yatırım yapılan Hyundai'nin İzmit fabrikasında bantlardan çıkacak i20'lerin Avrupa'ya ihraç edileceğini açıkladı. Ergün, yıllık ihracat gelirinin 1 milyar lira olacağını söyledi

Cumartesi, 12 Haziran 2010 - 05:00

i20, yılda 1 milyar lira getirecek

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’nin dünyanın en önemli otomotiv üretim merkezlerinden biri olma yolunda hızla ilerlediğini Söyledi. Ergün, “Bu yılın ilk dört ayında, geçen yıla göre otomotiv üretimi yüzde 59.3, ihracatı ise yüzde 58.6 artış gösterdi” dedi. Ergün, Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda ‘Hyundai i20 Troy’un üretimine başlanması dolayısıyla dün düzenlenen törene katıldı.

BİNDEN FAZLA KİŞİYE İŞ

Türkiye’de üretime 1997’de başlayan Hyundai Assan’ın üretim ve ihracatta önemli başarılara imza attığını belirten Nihat Ergün şöyle konuştu: “Yıllık 80 bin ek üretim kapasitesine sahip bantlardan çıkacak i20’ler, Avrupa’ya ihraç edilecek ve yıllık ihracat 1 milyar lira olacak. Hyundai’nin yeni modeli i20’lerin üretimine başlanmasının ardından yan sanayi ile birlikte bine aşkın kişi iş sahibi olacak.”

İÇ PAZAR 1 MİLYONU GEÇER

Hyundai’nin 13 yıl içinde gösterdiği başarının yerli ve yabancı yatırımcılar için Türkiye’nin ne kadar değerli bir yatırım merkezi olduğunu gösterdiğini kaydeden Nihat Ergün, “Türkiye büyük nüfusu ve yükselen orta sınıfı ile çok canlı bir iç pazara sahip. Krizin yaşandığı 2009’da 370 bin otomobil satıldı. Yakın gelecekte bu rakam 1 milyonu geçer. Yatırımcı bunu dikkate almalı” diye konuştu.

BİR ÇOK KORELİ FİRMAYA ÖRNEK OLDUK

Hyundai Assan Başkanı Ali Kibar, bugüne kadar yan sanayi ile otomotiv sektörüne 900 milyon dolardan fazla yatırım yaptıklarını söyledi. “Kibar, “10 bin kişiye iş sağladık. Bu yatırım birçok Koreli firmanın doğrudan yatırım yapmasını sağladı. Yan sanayi ile yatırım miktarı 100 milyon doları bulan i20 model üretimimizin büyük bölümü Avrupa’ya sadece Türkiye’den ihraç edilecek” dedi.

ÜRETİM HACMİ 100 BİNE ÇIKACAK

Hyundai Assan Başkanı Kwang Heum Um, i20 üretimi için 100 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, “Bu yatırım sayesinde i20 modeli için yılda 80 bin adetlik ek üretim gerçekleştirip toplam üretim hacmimizi de 100 binin üzerine çıkaracağız” dedi. Hyundai Assan Başkanı Ali Kibar da “100 milyon doları bulan i20 model üretiminin büyük bölümü Avrupa ülkelerine sadece Türkiye’den ihraç edilecek” dedi.