İbrahim Kalın'dan Almanya'ya sert tepki!

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'dan Almanya'ya tepki geldi. Kalın, "Avrupa'daki Türkiye karşıtlığı rahatlama aracına dönüştü" dedi. 

04 Eylül 2017, Pazartesi 10:38
A A
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye ve Almanya arasında yaşanan krizle ilgili açıklamalarda bulundu. Kalın, "Avrupa'daki Türkiye karşıtlığı rahatlama aracına dönüştü. Almanya ve Avrupa’nın temel ve acil sorunlarının adeta yok sayılarak Türkiye-Erdoğan’a saldırılması, Avrupa’daki ufuk daralmasının yansıması. Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve düşmanlaştırmaya boyun eğmesi sadece ayrımcılığı ve ırkçılığı körükler." dedi. 

Kalın Twitter hesabından şunları yazdı:

"Dün akşam Merkel ile Schulz arasındaki seçim tartışması programına Türkiye'nin ve CB'mız Erdoğan'ın damga vurması bir tesadüf değil. Almanya & Avrupa'nın temel & acil sorunlarının adeta yok sayılarak Türkiye-Erdoğan'a saldırılması,Avrupa'daki ufuk daralmasının yansıması. Avrupa'daki Türkiye karşıtlığı, temel sorunları öteleme ve düşman bir 'öteki' üzerinden kendini rahatlatma aracına dönüşmüş durumda. Kendini, hasım bir öteki üzerinden tanımlayan toplumlar kendi kimliklerini hiç bir zaman bulamazlar. Bu en çok o topluma zarar verir. Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve ötekileştirmeye-düşmanlaştırmaya boyun eğmesi sadece ayrımcılığı ve ırkçılığı körükler. PKK ve FETÖ gibi örgütlere açıkça kucak açan Almanya, demokrasiyi değil teröristleri ve darbecileri savunduğunun farkında değil mi? Alman seçimlerini hangi partinin kazanacağının çok bir önemi yok. Çünkü hangi zihniyetin kazanacağı artık belli oluyor. Merkel ve Schulz'un tartışma boyunca ayrımcılık/yükselen ırkçılığa hiç değinmemiş olması Alman siyasetinin geldiği noktayı gösteriyor."


MERKEL: TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞIYIM


Merkel salı günü yaptığı açıklamada da Gümrük Birliği blokajının süreceğini kaydetmiş, katıldığı bir televizyon programında da Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu tekrarlamıştı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri ve başbakan adayı Martin Schulz da, "Eğer Başbakan olursam Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini keseceğim" demişti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;