İçinden filiz veren kavun hastanelik etti!

Memleketinden aldığı kavunu Güngören'deki evinde yiyen işadamı Mahmut Şener, hastaneye kaldırıldı. Şener'in, yediği kavunun içten filizlendiği ve bu yüzden zehirlendiği belirlendi. Doktorlar, içten filizlenme ile meyvelerin bozulabileceğini ve bir takım rahatsızlıklar oluşturabileceğini söyledi

13 Ağustos 2014, Çarşamba 14:38
A A

Bayram sonrası Kırıkkale'den İstanbul 'a dönerken yoldan aldığı kavunu Güngören'deki evinde kesen Mahmut Şener, kavunun içten filizlendiğini gördü. Küçük bir dilim tadan Şener, bir süre sonra rahatsızlandı. Yakınları tarafından hastaneye kaldırılan Şener, iğne ilaçla sağlığına kavuştu. Hastane yetkilileri, Şener'in içten filizlenen kavundan zehirlendiğini belirledi.

BİR DİLİMİ YETTİ


İlk kez böyle bir olaya şahit olduğunu dile getiren Şener, “Bunu bayram dönüşünde gittiğim Kırıkkale’de aldım. Buraya gelip kestiğimizde kavunun çekirdeklerinin içten filizlendiğini gördük. Şu ana kadar da hiç görmediğim bir şey. İçten yeşermiş. Bir dilim kesip yedim. O gün hastaneye gittim. İğne falan yaptılar. Böyle bir şeyi ilk defa görüyorum” diye konuştu.

MİKROP OLMAYABİLİR AMA...


Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden İç Hastalıkları Uzmanı Uzman Dr. İbrahim Süre de, meyve yeme sonrası yaşanabilecek bu tür rahatsızlıkların, beklemeye bağlı bayatlamayla içten yaşanabilecek kimyasal bazı değişimle ortaya çıkabileceğini söyledi. Meyvenin, kabuğu sayesinde korunduğu için içte bir mikrop durumunu söz konusu olmayabileceğini dile getiren Süre, “Bayatlama dediğimiz eskime ile meyvenin içinde kimyasal problemlerin artmasına bağlı olabilecek değişikler, kişi o meyveyi yediğinde rahatsızlık yapar. Bundan mikrop olmayabilir. Kişi o gıdaya karşı tahammülsüzlük gösterir. Yine aynı şikayetlerle gelebilir. Yine karın ağrısı, kusma, ishal, bulantı, terleme ve bazen ateş” değerlendirmesinde bulundu.

CİHAN

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;