İHD'den 34 dakika adalet eylemi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Şırnak Uludere'de 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayların birinci yıldönümünde, Taksim'de, anma eylemi yaptı. "34 Dakika Roboski için Adalet" adı altında yapılan eylemde hayatını kaybedenler için 34 mum yakılıp, havaya 34 yanan balon salındı

28 Aralık 2012, Cuma 23:28
A A

İHD üyesi yaklaşık 50 kişi, saat 21.00 sıralarında Taksim Meydanı’nda toplandı. Hayatını kaybedenler için   için 34 mum yakıp yanlarına karanfil bırakan eylemciler adına basın açıklamasını okuyan İHD yöneticisi Osman Özkan, "Roboski’de 17’si çocuk olmak üzere 34 kişinin TSK’ya ait savaş uçaklarından atılan bombalarla parçalanarak katledilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

Bu bir yıl içerisinde siyasi irade Kürt sorununun çözümsüzlüğünü derinleştirmekle Roboski’nin üzerine örtmek için elinden ne geliyorsa yaptı. Soruşturmada bir arpa boyu yol alınamadı. Gizlilik kararından dolayı savcılığın hangi soruşturma işlemlerini yaptığı bile belli değil. Savcılık, avukatların dilekçelerine yanıt vermemekte. Gizliliğin kaldırılması talebi ağır ceza mahkemesi tarafından reddedildi.

Ölenlerin yakınlarının ifadeleri alınmadı. Kamu görevlileri ile ilgili bir işlem yapılıp yapılmadığı bilinmiyor. Bombalama emrini kim verdi, siyasi ve idari sorumluları kimler hala ortaya konulmadı" dedi.

 Açıklamada faillerin belli olduğu iddia edilerek, "Savaş uçaklarını kullanan pilotlar, görevleri ve rütbeleri belli olan amir konumundaki komutanlar, Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkanı, Başbakan ve adil bir soruşturma sonucunda açığa çıkartılacak siyasi otoriteler" denildi.

 34 MEKTUP OKUNDU, 34 BALON UÇURULDU


Açıklamanın ardından eylemciler, hayatını kaybedenlerin ağzından yazılmış 34 mektubun okunmasını 34 dakika oturarak dinledi. Ardından 34 yanan  balon havaya bırakıldı. Eylem, atılan sloganların ardından olaysız sona erdi.


Özkan ARSLAN-İSTANBUL,(DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.