İhmâl, meyve ağaçlarını kül etti

İhmâl, meyve ağaçlarını kül etti

04 Eylül 2009, Cuma 16:17
A A

Yozgat'ın Sorgun İlçesi'nde, belediye ekibi tarafından dökülen çöplerde başlayan küçük çaplı yangın, hemen yanındaki anıza, ardından da bağlara sıçradı. Yangın sonucu 60 dekarlık alanda yer alan kayısı, erik, elma, badem ve iğde ağaçları ile 150 dönüm alandaki anızın yanmasına neden oldu. Çöplüğün hemen yanında bulunan bağ sahipleri ise belediyeye tepki gösterdi.

Belediye çöplüğünde önce küçük bir alanda çöplerin kendiliğinden alev alması ile başlayan yangın yapılan müdahaleyle söndürüldü. Ancak içten içe yanan çöplerden çıkan alevler yine büyüdü. Rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan yangın, kısa sürede bağlara kadar ulaştı. Yangını görenlerin bağ sahiplerine haber vermesi ile birlikte belediye itfaiyesi de geldi. Ancak geniş alana yayılan yangın, kısa sürede 150 dönüm anız ile 60 dönüm bağın yanmasına neden oldu.

Çöplükte ayrıştırma işini alan şirket görevlilerinden 26 yaşındaki Kemal Gül, yangının çöplükten kaynaklandığını belirterek, söndürülmesi için ellerinden geleni yaptıklarını, ancak rüzgarın da etkisiyle yangına müdahale edemediklerini söyledi. Yangında 40'a yakın meyve ağacı yanarak kül olan 63 yaşındaki Halil Öksüz bir bağın yetiştirilmesinin en az 5 yıl, bir ağacın yetiştirilmesinin ise 15- 20 yıl alacağını dile getirerek, olayın peşini bırakmayacağını söyledi.

Öksüz, “Ben ekonomik gücü iyi olan biri değilim. Kırgı Bağları Mevkii'nde 5 dönüm bağım vardı. Bakın görün bağımda ağaçlarım yanıp kül oldu. Elması, eriği, bademi, kayısısı ile 40 yakın ağacım yandı kavruldu. İçlerinde 40 senelik kayısı ağaçları vardı. Biz belediyeye kaç kez burada çöplük olmayacağını bildirdik. Önlem alınmasını istedik. Bizim şikayet ve isteklerimiz hiç dikkate alınmadı, sonuç da böyle oldu” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;