İhracatçılar kredi garantisi istiyor

İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, bankaların firmalara kredi vermesini kolaylaştıracak Kredi Garanti Fonu (KGF) uygulamasında, ihracatçılara 'pozitif ayrımcılık' yapılmasını istedi

26 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

YENİ OLANAKLAR YARATACAK

Ekonomik krizin yarattığı güven kaybı, bankaların firmalara kredi vermesine engel oluyordu. Hükümet kredi tıkanıklığının aşılması için Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) işlevini geliştirme kararı almıştı. Bu kapsamda KGF’ye Hazine’den 1 milyar liralık kaynak aktarıldı ve 20 banka fona ortak oldu. Firmalara kredi verilirken teminat işlevi görecek olan bu kaynak sayesinde bankaların riski azalacak.

YÜZDE 40’INA SAHİP

Ödeme gücü olduğu halde, teminat sorunu nedeniyle krediye ulaşmada zorlanan Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) için kurtarıcı nitelikteki bu uygulamaya, ihracatçılar talip oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, uygulamada ihracatçılara pozitif ayrımcılık yapılmasını ve KGF’nin en az yüzde 40’ının ihracatçı firmalara ayrılmasını talep ettiklerini söyledi.

KAYNAK VAR TEMİNAT YOK

Mehmet Büyükekşi, kriz sürecinde ihracatçının finansman sorununu aşabilmesi için, Eximbank’ın sermayesinin 1 milyar liradan 2 milyar liraya, Merkez Bankası’nın ihracatçılara kullandırdığı reeskont kredilerinin limitlerinin de 2 milyar dolara yükseltildiğini hatırlattı. TİM Başkanı, “Ancak firmalar yeterli teminat bulamadıkları için bu kaynaklardan yeterince faydalanamıyordu” diye konuştu.

KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR

KGF’nin teminat sorununu aşmada büyük fayda sağlayacağını ifade eden Büyükekşi, “İhracatta yüzde 30’lara varan düşüşler yaşanan bir ortamda bu desteğin kritik olduğunu düşünüyoruz. KGF’nin yüzde 40’ını talep ediyoruz” dedi. Birçok ülkede sadece ihracat finansmanına kefalet veren kurumlar bulunduğuna dikkat çeken TİM Başkanı, böyle bir yapının Türkiye’de de tasarlanması gerektiğini ifade etti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;