İhtiyar heyetinde 4 kadın

Elazığ'ın Karakoçan ilçesine bağlı Beydere köyünde yenilenen seçimde köy ihtiyar heyeti üyeliklerine 4 kadın seçildi.

İhtiyar heyetinde 4 kadın

15 haneli 52 seçmenin bulunduğu Beydere köyünde ihtiyar heyeti üyesi 4 kişinin 1 Ekim 2010 tarihinde istifa etmesinin ardından İlçe Seçim Kurulu tarafından 2 Ocak 2011’de aza seçimi yapılmasına karar verildi. 25 seçmenin oy kullandığı seçimde ihtiyar heyeti üyeliklerine ilk kez 4 kadın aday oldu. Seçimde adaylar Besime Özdemir (65), Kezban Çifçi (20), Hüsniye Aktaş (57) ve Güllü Ekici (30) seçimi kazanarak köy ihtiyar heyetine seçildi.

Azalardan Besime Özdemir (65) ailesinin tamamına yakının yurt dışında olduğunu, köydeki oğlunun yanında kaldığını söyledi. Yapılan seçimlere girme düşüncesini oğluna anlattığını ifade eden Özdemir, şöyle konuştu.

"Oğlum bana ’Anne o senin görevindir’ dedi. Diğer akrabalarımızın hepsi de bana destek verdi. Burası bizim köyümüzdür, biz seviyoruz, bizim toprağımızdır, 40 senedir yaşıyoruz. Halil Çifçi, muhtarımızdır ve kaç senedir de muhtarlık yapıyor. Bu sene azalar istifa etmiş, kimse de arkasında durmuyor. Misal milletvekili olmasa devlet nasıl idare edecek? Devlet yalnız kalır mı? Kimse muhtarımıza yardımcı olmadı. Muhtarımızın yanında ben de adaylığımı koydum. İnşallah köyümüz için herkes için hayırlısı olur.".

MUHTARIN KIZI DA ÜYE

Azalardan en genci ve Muhtar Halil Çifçi’nin kızı 20 yaşındaki Kezban Çifçi ise seçimlere kendisinin girmek istediğini, kadınlara öncelik tanınması istediğini söyledi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde kadınların daha geri planda durduklarını dile getiren Çifçi, "Ben de bunu biraz kırmak istedim. Zaten bütün bayanlar, ailem arkadaşlar arkamızda. Annem başta olmak üzere tüm ailem amcalarım, akrabalarım benim bu seçime girmemi istediler ve desteklediler" dedi.

Köyde tek başına yaşayan 57 yaşındaki Hüsniye Aktaş da, yenilenen seçimde kendilerinden başka kimsenin aday olmadığını söyledi. Bu duruma herkesin seyirci kaldığını, oy bile kullanmaya gelmediklerini anlatan Aktaş, şöyle konuştu.

"O yüzden de adaylığımızı koyduk. Aday olduktan sonra köydeki tüm kadınlar bize destek verdi. Ama maalesef biraz çekiniyorlar. Kardeşlerim ve akrabalarım da destek verdiler. Yapılan seçim bütün köy halkı için hayırlı uğurlu olsun. Köyümüze muhtar da aza da gerekli. Bizim olayda böyle icap etti. En hayırlısı da böyle olacak belki. Biz de bu görevi gururla yapmak istiyoruz, zorla olan bir şey değil. Köyümüz için elimizden ne gelirse onu yapacağız."

Beydere’de köy muhtarlığı görevini 12 senedir yürüten Halil Çifçi de, istifalardan sonra önce erkeklere aza olmaları için başvuruda bulunduklarını, ancak kimsenin kabul etmediğini belirtti. Çifçi, "Bize kadınlar destek çıktı. Kadınlarımız aday oldu ve kazandı. Çok memnunuz" dedi.