İki F-4 savaş uçağı düştü, 4 asker şehit oldu

Malatya'da iki F-4 tipi savaş uçağı düştü. Düşen uçaklarda bulunan dört askerin şehit olduğu öğrenildi

24 Şubat 2015, Salı 20:17
A A

Malatya'da iki F-4 tipi savaş uçağı düştü. Düşen uçaklarda bulunan dört askerin şehit olduğu öğrenildi.

Malatya 7'nci Ana Jet Üssü'nüden keşif uçuşu yapmak üzere havalan iki F-4 tipi savaş uçağı düştü.

Edinilen bilgiye göre düşen uçaklarda bulunan 4 askeri personelin şehit olduğu ulaşıldığı bilgisine ulaşıldı.

TSK'dan yapılan açıklamada iki uçakla irtibatın 19.05'te kesildiği ve 20.45'te iki uçağın enkazına ulaşıldığı ifadesi yer aldı. Açıklamada ayrıca 2 uçağın planlı gece uçuş eğitimi için havalandığı açıklandı.

 Uçaklarla irtibatın Akdağ ilçesinde keşif uçuşu yapıldığı sırada kesildiği ifade edildi.

Meclis Geneş Kurulu'nda konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Maalesef bugün akşamüstü Malatya'dan havalanan iki savaş uçağımız daha sonra irtibat kesilmiş ve haber alınamamıştır. Jandarma Komutanı olay yerine ulaştı. Biraz önce rapor etmeye başladı. Kesin bilgi vermek üzere şu anda orada kesin rapor bekleniyor. Elimizde bana ulaşan bilgi, pilotlarımızdan ikisinin şehit olduğu diğer ikisi hakkında bilgi yok. Kısa zamanda bilgi edilecek. Genelkurmayımız da olay netleşince bize bilgi gönderecek. O zaman detaylı kesin bilgi arz ederim. Şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum " diye konuştu.

Bakan Ala, ilerleyen dakikalarda yaptığı açıklamada 4 askerin şehit olduğu yönünde Meclis'te yeni bir açıklamada bulundu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala düşen savaş uçakları ile ilgili yaptığı açıklamada, uçakların düşürülmeleri yada dışarıdan bir müdahale olmadığını belirtti.


ŞEHİT PİLOTLARIN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Düşen RF-4E tipi uçaklarda şehit düşen pilotların isimleri belli oldu. Kazada Kurmay Binbaşı Salih Sezer, Üsteğmen Salih Atalay ile rütbeleri öğrenilemeyen Zeynel Özbahçeçi ve Onur Özkaya isimli subaylar şehit oldu.
AFAD'tan yapılan açıklamada uçakların enkazına Akçdağ'da ulaşılıdğı ve askerleri arama çalışmalarının devam ettiği ifadeleri yer aldı. AFAD, Elazığ, Diyabakır ve Malatya'dan arama kurtarma ekiplerinin olay yerine intikal ettiğini duyurdu.

İHA muhabiri Cahit Özçelik, olaya ilişkin verdiği bilgilerde şu ifadeleri kullandı:

"Askeri helikopterle savaş uçağının çarpıştığı yönünde iddialar öne sürülüyor, fakat konuya ilişkin henüz net bir bilgi yok. Yalnız, gökyüzünde bir ateş topu görüldü. Bizler de konuya ilişkin resmi makamlardan açıklama bekliyoruz."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel ile telefonda görüştü, taziyelerini ilettti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;